Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KM2642
The digital KM2642 output terminal has two independent relay change-over contacts, which can be used for switching mains current consumers. For each channel a switch enables selection between automati…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The digital KM2642 output terminal has two independent relay change-over contacts, which can be used for switching mains current consumers. For each channel a switch enables selection between automatic, manual on, manual off. In automatic mode the
Specification
| Number Of Outputs | 2 x change-over |
|---|---|
| Nominal Voltage | 230 V AC (max. switching voltage 250 V AC) |
| Switching Capacity | max. 1.5 kVA |
| Switching Voltage Max. | 250 V AC |
| Load Type | ohmic, inductive, lamp load |
| Max. Output Current | 6 A per channel |
| Switching Current | 6 A AC/4 A DC at 30 V DC |
| Minimum Permitted Load | 100 mA at 12Â V |
| Lamp Test, Electronic Ballast | max. 10 A starting current |
| Current Consumption Power Contacts | – |
| Current Consumption K Bus | typ. 130 mA |
| Contact Material | AgSnO2 |
| Bit Width In The Process Image | 2 inputs (relay ON/OFF), 2 outputs |
| Operating Cycles | 106 |
| Operating Cycles Mech. (Min.) | 1 x 106 |
| Operating Cycles Electr. (Min.) | 1 x 105 (3Â A/250Â VÂ AC) |
| Configuration | no address or configuration setting |
| Special Features | manual/automatic operation |
| Weight | approx. 110 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | – |
| Wiring | specific push-in connection |
| Dimensions (W X H X D) | 24 mm x 100 mm x 52 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KM2642” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.