Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL9010
The KL9010 bus end terminal is necessary for data exchange between the Bus Coupler and the Bus Terminals. Each assembly must be terminated at the right hand end with a KL9010 bus end terminal. The bus…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The KL9010 bus end terminal is necessary for data exchange between the Bus Coupler and the Bus Terminals. Each assembly must be terminated at the right hand end with a KL9010 bus end terminal. The bus end terminal does not have any other function or
Specification
| Current Load | – |
|---|---|
| Integrated Fine Wire Fuse | – |
| Power Led | – |
| Defect Led | – |
| Diagnostics | – |
| Starting Current | – |
| Current Consumption K Bus | – |
| Nominal Voltage | – |
| Electrical Isolation | – |
| Reported To K Bus | – |
| Shield Connection | – |
| Renewed Infeed | – |
| Connection Facility To Additional Power Contact | – |
| K Bus, Looped Through | –/yes |
| Bit Width In The Process Image | |
| Electrical Connection To Din Rail | – |
| Housing Width | 12Â mm |
| Special Features | end terminal for bus communication |
| Weight | approx. 50 g |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals With Power Contact | yes |
| Side By Side Mounting On Bus Terminals Without Power Contact | yes |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx, DNV, cFMus |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc cFMus: Class I, Division 2, Groups A, B, C, D Class I, Zone 2, AEx ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL9010” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.