Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL6581
The bidirectional EnOcean® technology receives signals from battery-less sensors or transmits data to actuators. With a radio signal range of 30 m, the wiring of buildings can be simplified significan…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The bidirectional EnOcean® technology receives signals from battery-less sensors or transmits data to actuators. With a radio signal range of 30 m, the wiring of buildings can be simplified significantly. The KL6581 EnOcean® master terminal is the link
Specification
| Technology | EnOcean® |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 |
| Supported Telegrams | RPS (Repeated Switch Communication), RORG: F6, ORG: 05 1BS (1 Byte Communication), RORG: D5, ORG: 06 4BS (4 Byte Communication), RORG: A5, ORG: 07 |
| Data Transfer Standard | – |
| Connection | 2 x 2-wires directly at the KL6583 EnOcean® module (connection of max. 8 KL6583) |
| Data Transfer Rates | 125 kbaud |
| Cable Length | max. 500 m |
| Power Supply | via the K-bus |
| Connector Cable | up to 500 m |
| Current Consumption K Bus | typ. 60 mA |
| Current Consumption Power Contacts | typ. 20 mA + load |
| Configuration | not required |
| Nominal Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Special Features | up to 8 KL6583 EnOcean® transmitter and receiver modules |
| Weight | approx. 85 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12 mm x 100 mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL6581” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.