Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff KL5051
The bidirectional KL5051 SSI interface terminal is used to connect digital servo drives. The interface consists of two logical channels. The first channel is used to position the drive, while the seco…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The bidirectional KL5051 SSI interface terminal is used to connect digital servo drives. The interface consists of two logical channels. The first channel is used to position the drive, while the second channel is used to set releases, transfer parameter
Specification
| Technology | SSI encoder interface |
|---|---|
| Number Of Channels | 1 encoder interface |
| Encoder Connection | binary input: D+, D-, binary output: Cl+, Cl- |
| Power Supply | 5 V DC via power contacts (KL9505) |
| Current Consumption | typ. 85 mA without encoder |
| Current Consumption Power Contacts | no data |
| Encoder Supply | 5 V DC |
| Data Transfer Rates | 1 MHz |
| Serial Input | 24 bit width (variable) |
| Data Direction | bidirectional |
| Signal Output | difference signal (RS422) |
| Signal Input | difference signal (RS422) |
| Electrical Isolation | 500 V (K-bus/field potential) |
| Current Consumption K Bus | typ. 75 mA |
| Bit Width In The Process Image | input/output: 2 x 16 bit data, 2 x 8 bit control/status |
| Special Features | bidirectional |
| Weight | approx. 80 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Pluggable Wiring | for all KSxxxx Bus Terminals |
| Approvals/Markings | CE, CCC, UL, ATEX, IECEx |
| Ex Marking | ATEX: II 3 G Ex ec IIC T4 Gc IECEx: Ex ec IIC T4 Gc |
| Design Form | compact terminal housing with signal LEDs |
| Material | polycarbonate |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
| Side By Side Mounting By Means Of | double slot and key connection |
| Marking | labeling of the BZxxxx series |
| Wiring | solid conductor (s), flexible conductor (st) and ferrule (f): spring actuation by screwdriver |
| Connection Cross Section | s*: 0.08…2.5 mm², st*: 0.08…2.5 mm², f*: 0.14…1.5 mm² |
| Connection Cross Section Awg | s*: AWG28…14, st*: AWG28…14, f*: AWG26…16 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Current Load Power Contacts | Imax: 10 A |
| Dimensions (W X H X D) | 12Â mm x 100Â mm x 68 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff KL5051” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.