Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ED3274
The ED3274 analog input terminal enables the measurement of temperatures with resistance thermometers (RTD) or thermocouples (TC) on four channels. Each channel can be configured individually, allowin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The ED3274 analog input terminal enables the measurement of temperatures with resistance thermometers (RTD) or thermocouples (TC) on four channels. Each channel can be configured individually, allowing for mixed operation of RTD and TC. The measured
Specification
| Number Of Channels | Total | 4 |
|---|---|
| Internal Communication Protocol | EtherCAT |
| Number Of Channels | max. 4 |
| Sensor Types | type B, C, E, J, K, L, N, R, S, T, U |
| Connection Technology | push-in |
| Resolution | Technical | 16 bit |
| Resolution | Process Data | 0.01°C |
| Display | Process Data | REAL32, INT16 |
| Adc Conversion Method | delta-sigma |
| Conversion Type | simultaneous |
| Conversion Time | 10 ms |
| Conversion Rate | 100 sps |
| Ground Reference | differential |
| Signal Range | Technical | -100….+100 mV |
| Distributed Clocks | no |
| Timestamp | no |
| Oversampling | no |
| Electronics | Supply Voltage | via E-bus, via power contacts |
| Power Contacts | Input Voltage | 24 V DC (-15%/+20%) |
| Power Contacts | Current Carrying Capacity | max. 10 A DC |
| Power Contacts | Current Consumption | typ. 40 mA |
| Power Contacts | Output Voltage | corresponds to Power contacts, Input voltage |
| Electrical Isolation | Channel/Channel | no |
| Electrical Isolation | Channel/Bus | functional, 707 V DC type test |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Installation Position | variable |
| Vibration Resistance | conforms to EN 60068-2-6 |
| Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity | conforms to EN 61000-6-2 |
| Emc Emission | conforms to EN 61000-6-4 |
| Markings | CE |
| Approvals | UL (in preparation) |
| Weight | 60 g |
| Protection Rating | IP20 |
| Material | polycarbonate |
| Dimesnions | Width (Single) | 15 mm |
| Dimensions | Width (Lined Up) | 12 mm |
| Dimensions | Height | 100 mm |
| Dimensions | Depth | 65 mm |
| Installation | Terminal/Back Wall | DIN rail, 35 mm (EN 60715) |
| Installation | Terminal/Terminal | double slot and key connection |
| Plug In Wiring Level | no |
| Connection Cross Section | Solid Wire | 0.08…1.5 mm² |
| Connection Cross Section | Stranded Wire | 0.25…1.5 mm² |
| Connection Cross Section | With Ferrule | 0.14…0.75 mm² |
| Connection Cross Section Awg | Solid Wire | AWG28…16 |
| Connection Cross Section Awg | Stranded Wire | AWG22…16 |
| Connection Cross Section Awg | With Ferrule | AWG26…19 |
| Stripping Length | 8…9 mm |
| Power Contact | " " (Left) | yes |
| Power Contact | "+" (Rechts) | yes |
| Power Contact | " " (Right) | yes |
| Power Contact | "⏚" (Left) | no |
| Power Contact | "⏚" (Right) | no |
| Insertion Lock For Power Contact “⏚” | yes |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ED3274” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.