Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CX2100-0004
The CX2100-0004 power supply module is used for supplying power to the components (CPU modules, system and extension modules) of a CX2033 system. The power supply module is controlled via TwinCAT. An…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The CX2100-0004 power supply module is used for supplying power to the components (CPU modules, system and extension modules) of a CX2033 system. The power supply module is controlled via TwinCAT. An FSTN LC display with 2 x 16 characters and a selector
Specification
| Power Supply | 24 V DC (-15%/+20%) |
|---|---|
| Ups Oct Capable | no |
| Max. Power Output | 45 W |
| I/O Connection | E-bus or K-bus, automatic recognition |
| Current Supply E Bus/K Bus | 2 A |
| U P S | – |
| Capacity | – |
| Connection Type | spring-loaded technique (adapter terminal) |
| Display | FSTN display 2 lines x 16 characters of text, illuminated |
| Diagnostics Led | 1 x PWR, 1 x I/O Run, 1 x I/O Err |
| Max. Power Loss | 3.5 W |
| Max. Power Consumption E Bus/K Bus | 10 W (5 V/max. 2Â A) |
| Dimensions (W X H X D) | 40Â mm x 100Â mm x 91Â mm |
| Weight | approx. 375 g |
| Storage Temperature | -40…+85°C |
| Operating Temperature | -25…+60°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | CE, UL |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CX2100-0004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.