Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU8210-D004-0200
The LTE USB stick with a GSM/UMTS/LTE modem can dial into a mobile communication network via a common SIM card. The stick can be used to retrofit Industrial PCs with mobile communication if the need a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The LTE USB stick with a GSM/UMTS/LTE modem can dial into a mobile communication network via a common SIM card. The stick can be used to retrofit Industrial PCs with mobile communication if the need arises. This means there are virtually no limits to
Specification
| Type | LTE USB stick |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm MDM 9X07 |
| L T E | R9 |
| 4G Band | LTE FDD: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B14/B17/B20/B66 LTEÂ TDD: B38/B39/B40/B41 |
| 3G Band | B1/B2/B4/B5/B8 |
| 2G Band | 850/900/1800/1900 |
| Operating System | Windows 7, Windows 10, Windows 11, TwinCAT/BSD, Beckhoff RT Linux® |
| Slots | Nano SIM (4FF), microSD |
| Transmission Rate | max. LTE DL 150 Mbit/s, UL 50 Mbit/s |
| Dimensions (W X H X D) | 97 mm x 30 mm x 14 mm |
| Weight | approx. 30 g |
| Operating Temperature | -20…+60°C |
| Storage Temperature | -20…+60°C |
| Protection Rating | IP20 |
| Approvals/Markings | USA, Canada, Europe, Taiwan, Australia, New Zealand |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU8210-D004-0200” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.