Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU2005
The Beckhoff Ethernet switch CU2005 offers five RJ45 Ethernet ports for connecting Ethernet devices in a network. Switches relay incoming Ethernet frames to the destination ports. With a transmission…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The Beckhoff Ethernet switch CU2005 offers five RJ45 Ethernet ports for connecting Ethernet devices in a network. Switches relay incoming Ethernet frames to the destination ports. With a transmission speed of 10/100 MBit/s and its industrial design, it
Specification
| Bus System | all Ethernet (IEEE 802.3)-based protocols, store and forward switching mode, unmanaged |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10BASE-T/100BASE-TX Ethernet, RJ45 |
| Cable Length | up to 100 m twisted pair |
| Data Transfer Rates | 10/100 MBit/s, IEEE 802.3u auto-negotiation, half or full duplex, automatic settings |
| Hardware Diagnostics | 2 LEDs per channel, activity, link |
| Power Supply | 24 (18…30) V DC, 3-pin connection (+, -, PE) |
| Current Consumption | typ. 90 mA |
| Weight | approx. 260 g |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE, UL |
| Dimensions (W X H X D) | 73 mm x 100 mm x 30 mm |
| Material | V2a stainless steel/aluminum |
| Installation | on 35 mm DIN rail, conforming to EN 60715 with lock |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU2005” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.