Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff CU1423
The 3-way EtherCAT G junction enables topology expansions without changes in transmission rates. Line, tree or star – EtherCAT G supports almost any topology. The 3-port CU1423 EtherCAT G junction pro…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 3-way EtherCAT G junction enables topology expansions without changes in transmission rates. Line, tree or star – EtherCAT G supports almost any topology. The 3-port CU1423 EtherCAT G junction provides a compact solutions to cascade an EtherCAT
Specification
| Task Within Ethercat System | coupling of EtherCAT G junctions |
|---|---|
| Data Transfer Medium | Ethernet/EtherCAT cable (min. Cat.5), shielded |
| Bus Interface | 3 x RJ45 |
| Distance Between Stations | max. 100 m (1000BASE-T) |
| Protocol | EtherCAT |
| Delay | approx. 1 µs per port |
| Data Transfer Rates | 1 Gbit/s |
| Configuration | not required |
| Power Supply | 24 V (-15%/+20%), 3-pin connection (+, -, PE) |
| Operating Temperature | 0…55°C |
| Storage Temperature | -25…+85°C |
| Relative Humidity | 95%, no condensation |
| Vibration/Shock Resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Emc Immunity/Emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. Rating/Installation Pos. | IP20/variable |
| Approvals/Markings | CE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff CU1423” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.