Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff AX8831
For connecting AMP8000 distributed Servo Drives to the PC-based control technology, and more specifically to the EtherCAT-based Servo Drive systems there are two coupling modules available in single-c…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For connecting AMP8000 distributed Servo Drives to the PC-based control technology, and more specifically to the EtherCAT-based Servo Drive systems there are two coupling modules available in single-channel and dual-channel versions. The coupling modules
Specification
| Function | coupling module |
|---|---|
| Channels | 1 |
| Dc Link Voltage | 0…848 V DC |
| Dc Link Output Current | 20Â AÂ DC |
| System Bus | EtherCAT |
| Drive Profile | CiA402 according to IEC 61800-7-201 (CoE) |
| Ambient Temperature (Operation) | 0…40°C, up to 55°C with power reduction (see documentation) |
| Approvals/Markings | CE, cULus |
| Protection Rating | IP20 |
| Height Without Connectors | 230 mm |
| Depth Without Connectors | 192 mm |
| Width | 60 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff AX8831” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.