Fast delivery within 72 Hours
Wago 899-631/454-000
Distribution box WINSTA® with protection against mismatingThe distribution box from the WINSTA® product line with a current rating of 6 A is the advanced solution for trouble-free electrical installat…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution box WINSTA® with protection against mismatingThe distribution box from the WINSTA® product line with a current rating of 6 A is the advanced solution for trouble-free electrical installation. A comprehensive range of accessories complements the WINSTA® product line from WAGO. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. The distribution box is protected in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). That results in the fact that users’ fingers will never come into contact with energised elements. Distribution boxes with B coding from the WINSTA® line are available in gray, light green, or pink, allowing you to distinguish different circuits, for example for pumps, lighting, or sun blinds. Customer-specific pole marking is possible in addition.WINSTA® solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is ideally tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Choose quality and durability – with protection against mismating from WAGO makes the electrical installation of electrical components noticeably easier. effective protection against mismatingclear slot identification for easy commissioningsaves time, since no wiring is required at the construction sitewith B coding for controllers, for example sun blinds and lighting fixturesquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 6 A |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connector | MINI socket, 2-pole (890-242) |
Physical data
| Width | 190 mm / 7.48 inches |
|---|---|
| Height | 31 mm / 1.22 inches |
| Depth | 145 mm / 5.709 inches |
Mechanical data
| Internal wiring | 0.75 mm² |
|---|---|
| Use | Supply cable entry |
| Coding | B |
| Mounting type | Wall, screw mount, Installation on mounting plate |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 62.863 MJ |
| Weight | 320.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -35 … 85 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143278393 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121406 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-03 |
| ETIM 9.0 | EC002567 |
| ETIM 10.0 | EC002567 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 217bdf7c-9cd7-427b-b549-a90379a296c8 |
| SCIP notification number (Belgium) | 93b09b12-fb5a-4072-833e-34f7c168caf6 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5c154017-0ea8-43a6-a3e5-eb48a8728732 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 975630d7-7a81-458f-8fb7-025f17c0e3c1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1e88dea8-448f-4951-b6f6-061b17029a01 |
| SCIP notification number (Finland) | 9bee78c8-84a5-4fe6-bddf-959d3297f5ee |
| SCIP notification number (France) | c287f97d-e7d3-4c77-9246-02e13d6bd27d |
| SCIP notification number (Germany) | 174dbd43-d298-4a93-8893-0c67bf174f4e |
| SCIP notification number (Hungary) | c9ddc510-885a-49aa-b125-971d998258ce |
| SCIP notification number (Italy) | d6134e9f-3760-4dd7-bd31-5708e41e8695 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 91e08cec-0141-4603-94d6-e34f024ccc12 |
| SCIP notification number (Poland) | 2552a5ae-593c-4610-b030-07b3abae413f |
| SCIP notification number (Romania) | 71552205-f2fd-4d84-b237-8de682c12b71 |
| SCIP notification number (Sweden) | f0a4b831-e426-4e24-8120-c61f4d83eb5b |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.