Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-839
Mounting accessories WINSTA® IDCThe mounting accessories from the WINSTA® IDC product line guarantees you the maximum flexibility in electrical installation. With WAGO, you benefit from a large select…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting accessories WINSTA® IDCThe mounting accessories from the WINSTA® IDC product line guarantees you the maximum flexibility in electrical installation. With WAGO, you benefit from a large selection of expansions for the WINSTA® product line.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently faster, more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system reduces time spent on assembly and errors during installation at the construction site. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with protection against mismating from WAGO. products perfectly tailored to your requirements guarantee safe usequick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Suitable | for flat cable 3 x 2.5 mm² |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.036 MJ |
| Weight | 100 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 200 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454004231 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 31162310 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-92 |
| ETIM 9.0 | EC000127 |
| ETIM 10.0 | EC000127 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.