Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-262
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThanks to the flat cable from the WINSTA® IDC product line, zero-defect installation is guaranteed. A comprehensive range of accessories rounds out the WINSTA® product lin…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThanks to the flat cable from the WINSTA® IDC product line, zero-defect installation is guaranteed. A comprehensive range of accessories rounds out the WINSTA® product line from WAGO. Mandatory compliance with fire protection regulations is an essential issue for building installation. Especially in sensitive areas, the fire class must meet legal requirements. This product complies with the requirements of fire class C. The flat cable is free of halogen. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also increases the fire class, since halogen-free materials are flame-resistant.WINSTA® IDC solutions for your electrical installation – protected against mismating and maintenance-freeThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and therefore faster, even more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system reduces assembly times and errors during installation at the construction site. Choose durability and quality – with fire class C from WAGO makes the electrical installation of electrical components noticeably easier. saves time, since no wiring is required at the construction sitefast, secure installation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated voltage | 0.6 / 1 kV |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
Physical data
| Width | 31.9 mm / 1.26 inches |
|---|---|
| Height | 6.1 mm / 0.24 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | violet |
| Fire class per EN 50575 | Cca |
| Fire load | 30 MJ |
| Halogen-free | Yes |
| Silicon-free | Yes |
| Rubber cable | No |
| Weight | 400 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.149 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -25 … +90 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454267261 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.