Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-261
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleRealize the energy supply effortlessly: The flat cable from the WINSTA® IDC product line is the solution for error-free electrical installation. With WAGO, you can enjoy t…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleRealize the energy supply effortlessly: The flat cable from the WINSTA® IDC product line is the solution for error-free electrical installation. With WAGO, you can enjoy the advantages of a large selection of expansions for the WINSTA® product line. According to the European CPR, the fire class of the cables used in construction is critical for the safety of buildings, too. For houses with average safety requirements, cable assemblies with fire class E are suitable.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows fast, secure and, above all, error-free installation of components and cables. Now you can also lower installation expenses without compromising quality and safety: with protection against mismating eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. saves time, since no wiring is required at the construction siteconvenient installation and commissioning
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated voltage | 0.6 / 1 kV |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 2.5 mm² |
Connection data - Connection 2
| Pole number | 2 |
|---|---|
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
Physical data
| Width | 31.9 mm / 1.26 inches |
|---|---|
| Height | 6.1 mm / 0.24 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | violet |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Fire load | 4.248 MJ |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 350 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.149 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -25 … +70 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454267254 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.