Fast delivery within 72 Hours
Wago 897-1051
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThe flat cable from the WINSTA® IDC product line is the advanced solution for reliable installation. With WAGO, you benefit from a large selection of expansions for the WI…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Flat cable WINSTA® IDC 5-poleThe flat cable from the WINSTA® IDC product line is the advanced solution for reliable installation. With WAGO, you benefit from a large selection of expansions for the WINSTA® product line. Building safety must be ensured at all times, even after the electrical installation stage. The mandatory safety requirements in connection with EU CPR are met by this product through fire class E.Lower costs through fast commissioning and elimination of service expenses – solutions from WINSTA® IDCThe WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the very strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and thus more efficient, even more reliable, and error-free. Use of this pre-assembled system decreases time spent on assembly and installation errors at the construction site. Now you can also reduce installation costs without compromising safety and quality: with fire class E eliminates the need for servicing and prevents unnecessary downtime. saves time, since no wiring is required at the construction siterapid, structured electrical installation
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated voltage | 0.6 / 1 kV |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 5 |
|---|---|
| Wire cross-section | 10 mm² |
Physical data
| Width | 38.6 mm / 1.52 inches |
|---|---|
| Height | 10.1 mm / 0.39 inches |
Mechanical data
| Variable coding | No |
|---|
Plug-in connection
| Mismating protection | No |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Fire load | 7.632 MJ |
| Silicon-free | Yes |
| Sheath material | PVC |
| Rubber cable | No |
| Weight | 845 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.48 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | 5 … 40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -25 … +70 °C |
| Note on continuous operating temperature | Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454004286 |
| Customs tariff number | 85444995900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-06-01-06 |
| eCl@ss 9.0 | 27-06-20-02 |
| ETIM 9.0 | EC003250 |
| ETIM 10.0 | EC003250 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.