Fast delivery within 72 Hours
Wago 896-233
Cable assembly WINSTA® IDC A codingThe WINSTA® IDC cable assembly with protection type IP20 is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting connections. WAGO plugga…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® IDC A codingThe WINSTA® IDC cable assembly with protection type IP20 is the pluggable solution for your use in control cabinets, on PCBs or for lighting connections. WAGO pluggable installation connectors can be used when requirements repeat or are planned on a specified grid, for example for installing grid lighting or flush-mount lighting. The coding options reduce installation errors, allowing fast, maintenance-free wiring of all components. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (Only when mated and secured with a strain relief housing (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas.)). The WINSTA® IDC pluggable installation connector with A coding in white or black is usually used for general mains applications in power distribution. Building safety must be ensured at all times, even after the electrical installation stage. The mandatory safety requirements in connection with EU CPR are met by this product through fire class E.Fast, error-free assembly thanks to cable assemblies from WAGOWINSTA® is the pluggable connection system that is perfectly tailored to the strict requirements of electrical installation. It allows error-free installation of cables and components, quickly and reliably. Now you can also cut installation expenses without compromising safety and quality: with marking reduces the need for servicing and prevents unnecessary downtime. effective protection against mismatingproducts perfectly tailored to your requirements guarantee safe usefor any mains applicationcustom-engineered solutionsquick replacement of defective units during ongoing operation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| PE function | Preceding PE contact |
|---|
Physical data
| Width | 30 mm / 1.181 inches |
|---|---|
| Height | 34 mm / 1.339 inches |
| Total length | 0.44 m |
Mechanical data
| Use | General mains applications |
|---|---|
| Coding | A |
| Variable coding | Yes |
| Marking | L ⏚ N |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 30 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | Unlocked: approx. 30 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Protection type | IP20; Only when mated and secured with a strain relief housing (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas.) |
| Suitable | for flat cable 3 x 2.5 mm² |
Plug-in connection
| Mismating protection | Yes |
|---|---|
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
| Locking of plug-in connection | locking lever |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire class per EN 50575 | Eca |
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Fire load | 12.912 MJ |
| Halogen-free | No |
| Sheath material | Halogen-free |
| Weight | 140.5 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Processing temperature | -5 … +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -35 … +85 °C |
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
Commercial data
| Product Group | 20 (Winsta) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454004279 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-06-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-06-01 |
| ETIM 9.0 | EC002588 |
| ETIM 10.0 | EC002588 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.