Fast delivery within 72 Hours
Wago 870-541/281-492
Double-deck terminal block, 870 Series, grayEnjoy effortless electrical installations with this double-deck terminal block (item number 870-541/281-492). Conductors can only be connected to this doubl…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 870 Series, grayEnjoy effortless electrical installations with this double-deck terminal block (item number 870-541/281-492). Conductors can only be connected to this double-deck terminal block if their strip length is between 6 and 7 mm . The double-deck terminal block also serves as a component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection offers a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Depending on the type of conductor, this double-deck terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².
Specification
Notes
| Safety Information | Max. insulation diameter: 4.4 mm |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 2 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.08 … 1.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 6 … 7 mm / 0.24 … 0.28 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Height | 70 mm / 2.756 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40 mm / 1.575 inches |
Mechanical data
| Design | horizontal type |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.193 MJ |
| Weight | 9.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 16 (Rail Mounted Terminal Blocks with CCC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198633 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | c7bbc5e1-f21c-4a26-9a5a-398798f3365c |
| SCIP notification number (Belgium) | f11969e2-af67-4feb-afde-0fdadabe7dc5 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 17452cee-592a-4498-975f-5d6d7fd8a649 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | a8e50a8d-025f-496b-8961-2d763735eb5b |
| SCIP notification number (Denmark) | 1a35dc93-8093-4876-86fc-c7278240ab48 |
| SCIP notification number (Finland) | 165be795-73d4-4e9a-8ff5-bc111304cc60 |
| SCIP notification number (France) | ef03e3a1-3cfa-43b1-b342-88b060940f24 |
| SCIP notification number (Germany) | 8f23797d-b37f-4a16-bb68-9f9a930e8e2b |
| SCIP notification number (Hungary) | eee073ce-f705-4289-bec0-2d81bb15df56 |
| SCIP notification number (Italy) | 5e9e0bb5-4a27-4dbf-837a-a540c80fa5cb |
| SCIP notification number (Netherlands) | 10126819-a141-4002-ade5-0fb47649822f |
| SCIP notification number (Poland) | dd9897f8-a8e6-475e-b681-7dd1875f35cb |
| SCIP notification number (Romania) | 1f3f10bf-d868-4c63-b328-61c57abcd51d |
| SCIP notification number (Sweden) | 46cefc21-edcc-4dde-a69f-4bfbd06240ac |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.