Fast delivery within 72 Hours
Wago 857-1430
Optocoupler module; 2-port; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 3 … 31.2 VDC; Limiting continuous current: 3 A; 2-wire connection; Yellow status indicator; Module width: 6 mm; light g…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; 2-port; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 3 … 31.2 VDC; Limiting continuous current: 3 A; 2-wire connection; Yellow status indicator; Module width: 6 mm; light gray 857-1430
Specification
Notes
| Note | Optocouplers and solid state relays are designed for use in signal processing networks that are not supplied directly by the low-voltage power supply network. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (low level) | 0 … 5 VDC |
| Input voltage range (high level) | 16.8 … 31.2 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 8 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 2-way, 2-wire connection |
|---|---|
| Limiting continuous current | 3 A |
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Output voltage range | 3 … 31.2 VDC |
| Voltage drop | ≤ 0.2 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 250 µA |
| Turn-on time | ≤ 25 µs |
| Turn-off time | ≤ 250 µs |
| Switching frequency | ≤ 300 Hz |
| Short circuit protection (load circuit) | 3.15 A; Slow (T) |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Yellow LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Dielectric strength (channel/channel) (AC, 1 min.) | 3.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Basic insulation |
| Insulation type (load/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (to adjacent devices of different types) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Solid conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.34 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.34 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 94 mm / 3.701 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 97.8 mm / 3.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Mounting position | horizontal (standing/lying); vertical |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.363 MJ |
| Weight | 32.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Temperature range of connection cable | ≥ (Tambient + 30 K) |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61000-6-2, EN 61000-6-3, EN 61373, EN 61010-2-201, UL 508 (max. 70 °C / 2 A), DNV |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966389999 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121552 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 7be5277c-4769-437b-ac37-9ccb15dee449 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7a08602f-6e22-4743-aa55-483e71a8147a |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 2c4bc710-e6d3-42da-89dc-a43c4549be01 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d9d876e5-a5f9-43b1-b0d8-2a867c68093e |
| SCIP notification number (Denmark) | 7ed03745-475f-4d76-9946-29517426cf1a |
| SCIP notification number (Finland) | 210d4573-9c78-4b73-b42c-602be9bab4b1 |
| SCIP notification number (France) | 7d28594d-b673-4142-8334-0cf9f07060c7 |
| SCIP notification number (Germany) | b6d067ad-1fd0-40d1-9066-62a3bfa0f99e |
| SCIP notification number (Hungary) | 235e6cb9-cdef-42ff-b68e-c7b20968689b |
| SCIP notification number (Italy) | 48f3cdda-333b-4364-b039-00947409dd65 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 4ecba9a5-ea21-462f-8c13-e30b2cfa7980 |
| SCIP notification number (Poland) | 2c586d49-820a-4faf-9151-f6effbfbf74b |
| SCIP notification number (Romania) | d7f6abbb-acda-4605-a1cd-5eaa83bcbd2a |
| SCIP notification number (Sweden) | 29327227-3067-4519-87a2-4db1f2e05509 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 857-1430” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.