Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1731
This device is an industrial PoE injector with two Gigabit ETHERNET ports. An ETHERNET port (IEEE 802.3 af/at/bt/4PPoE) provides power to PoE (Powered over Ethernet) devices with up to 51 W. The PoE i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This device is an industrial PoE injector with two Gigabit ETHERNET ports. An ETHERNET port (IEEE 802.3 af/at/bt/4PPoE) provides power to PoE (Powered over Ethernet) devices with up to 51 W. The PoE injector (Power Sourcing Equipment) delivers a power output of up to 60 W. Additionally, automatic transmission rate detection (auto-negotiation) and automatic detection of transmit and receive lines (Auto MDI-X) enable straightforward plug-and-play operation. Its compact design with a DIN-rail adapter simplifies installation in control cabinets, offering high resistance to temperature, vibration, and shock. The integrated voltage transformer supports operation with the standard 24 VDC supply voltage used in control cabinets. Clear status LEDs, a redundant power supply, and a DIP-switch-configurable alarm contact enhance the PoE injector’s operational availability and ensure user-friendly handling. Typical applications: Connecting vending machines or camera systems Connecting intelligent PoE-capable lighting systems Connecting decentralized control cabinets using a PoE splitter Key Features: Redundant DC power supply Supply voltage range: 24 … 57 VDC DIP switch for setting alarm functions Full compliance with IEEE 802.3, 802.3u and 802.3ab standards Auto-negotiation at both 10/100/1000BASE-T ports Auto-MDI/MDIX (crossover) at both 10/100/1000BASE-TX ports
Specification
Technical data
| Number of 1 Gb/s ports | 2 |
|---|---|
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE), IEEE 802.3at High Power over Ethernet (PoE+), IEEE 802.3bt 4-pair PoE |
| Supply voltage | 24 … 57 VDC |
| Power consumption (max.) | 90 W |
| Current consumption (max.) | 4000 mA |
| Transmission rate | Copper cable: 100/1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or 6a , 100 m maximum cable length |
| Indicators | Device: LED (PWR, RPS, PoE, NBT) green: Supply voltage (primary), redundant supply voltage (secondary), Power over Ethernet, mode; LED (ALM, OL 63-66 W) red: Alarm, Overload; LED (PoE Usage (Watt)) green: 15, 30, 60 Watt; per port: LED green: Status 1000 Mbit/s, LNK/ACT port |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 2 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000 |
Physical data
| Width | 25 mm / 0.98 inches |
|---|---|
| Height | 116 mm / 4.57 inches |
| Depth | 100 mm / 3.93 inches |
Mechanical data
| Weight | 242.8 g |
|---|---|
| Housing material | Aluminum |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +75 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | Per EN IEC 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | Per EN IEC 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966512014 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121006 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC003552 |
| ETIM 10.0 | EC003552 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.