Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-1505
The configurable 852-1505 Industrial ETHERNET Switch features eight 10/100/1000BASE-T ports that all support Power over Ethernet (PoE+) at 30 W, and has four 1000BASE-SX/LX SFP slots (SFP modules are…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The configurable 852-1505 Industrial ETHERNET Switch features eight 10/100/1000BASE-T ports that all support Power over Ethernet (PoE+) at 30 W, and has four 1000BASE-SX/LX SFP slots (SFP modules are available as an option). All eight PoE+ ports can be operated simultaneously.Packaged in a rugged housing, this switch offers both a redundant power supply and relay-based function monitoring. These functions, along with extensive ETHERNET switch options, make it ideal for a wide range of applications.Features:Web-based/SNMP managementRedundant DC power supplySupply voltage range: 48 … 57 VDCDIP switch to set alarm functionsFull compliance with IEEE802.3, 802.3u, 802.3z, 802.3x, 802.3ad, 802.3ab, 802.1d, 802.1q, 802.1p, 802.1w, 802.1x and 802.3at standardsXpress Ring (redundant ring, switching time < 20 ms)Non‐blocking, store‐and‐forward switching, rapid spanning tree protocol (RSTP)Auto-negotiation at all 10/100/1000BASE-T portsAuto-MDI/MDIX (crossover) at all 10/100/1000BASE-T portsVLAN (802.1q) VIDIGMP snooping for multicast filteringPort configuration, status, statisticsPort trunkingSNMP v1/v2 and RMON
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking, Store‐and‐forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 1 Gb/s ports | 8 |
| Number of 1 Gb/s ports SFP | 4 |
| Communication standards | IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3ab 1000BASE-T, IEEE 802.3z 1000BASE-SX/LX, IEEE 802.3ad Port Trunk with LACP, IEEE 802.3x Flow Control, IEEE 802.1d Spanning Tree Protocol (STP), IEEE 802.1w Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP), IEEE 802.1s Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP), IEEE 802.1q VLAN Tagging, IEEE 802.1p Prioritization, IEEE 802.1x Port Authentication, IEEE 802.1ab Link Layer Discovery Protocol (LLDP), IEEE 802.3af Power over Ethernet (PoE), IEEE 802.3at High Power over Ethernet (PoE+), ITU-T G8032v1/v2 Ethernet Ring Protection Switching (ERPS), ITU-T G8032v1/v2 Ethernet Ring Protection Switching (ERPS) |
| Redundancy function | Redundant DC power supply; STP; RSTP; MSTP; Jet Ring < 300 ms; Xpress Ring < 20 ms; Dual Homing < 20 ms; Dual Ring; ERPSv2 < 50 ms; LACP, Redundant DC power supply; STP; RSTP; MSTP; Jet Ring < 300 ms; Xpress Ring < 20 ms; Dual Homing < 20 ms; Dual Ring; ERPSv2 < 50 ms; LCAP |
| Configuration options | DIP switch for signal contact, Command Line Interface, SNMPv1/v2c/v3 |
| Diagnostics | Alarm contact; Alarm relay; NO; 1 A at 24 VDC |
| MAC table (size) | 16000 addresses |
| Jumbo frame size | 10000. Byte |
| Supply voltage | 48 … 57 VDC; 24 … 57 VDC (CE, UL); 24 VDC (DNV GL); 24, 48 VDC (LR), 48 … 57 VDC |
| Power consumption (max.) | 18 W |
| Power consumption (note) | 258 W with 8 PoE+ |
| Current consumption (max.) | 5000 mA |
| ESD (contact/air discharge) | 8 KV / 15 KV |
| Transmission rate | Copper cable: 10/1000 Mbit/s; Fiber optic:1000 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Cat. 5e or higher, 100 m maximum cable length; Fiber optic: SX Multi-Mode, LX Single-Mode |
| Optical fiber type | Single-Mode and Multi-Mode |
| VLAN | Port-based and tag-based (4k VIDs) |
| Power over Ethernet (PoE) features | Available power for powered devices (PD): 25.5 W, Power output (max.) of power sourcing equipment (PSE): 30 W, Voltage (PSE): 24 … 57 VDC, Voltage (PD): 50…57 VDC, Current (max.): 600 mA, Resistance (max.): 12.5 Ω (Category 5), PoE power budget: 240 W (48 VDC), 120 W (24 VDC), PoE operating mode: Mode A |
| Control Elements | 14 x DIP switch: Alarm function power supplies and ports 1 … 12 |
| Indicators | Device: LED (PWR, RPS, POST) green: power supply (primary), redundant power supply (secondary), POST function; LED (ALM) red: Alarm; LED (SFP) green, Status fiber optic ports; per port: LED (1000M, 10/100M) green, yellow: Status 1000 Mbps, 10/100 Mbps ports 1 … 8 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45; Fiber optic: 4 x SFP slots (e.g., with SFP module and LC fiber-optic connector), Copper cable: 8 x RJ-45; Fiber optic: 4 x SFP; LC fiber-optic connector |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000, 1 x Built-in male connector: 231-436/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-106/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches, 50 mm / 1.969 inch |
|---|---|
| Height | 162 mm / 6.378 inches, 162 mm / 6.378 inch |
| Depth | 120 mm / 4.724 inches, 120 mm / 4.724 inch |
Mechanical data
| Weight | 860 g |
|---|---|
| Color | black metallic, metallic black |
| Housing material | Aluminum |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C (-40 … +70 °C (CE); -10 … +60 °C (UL); -25 … +70 °C (DNV GL); +5 … +70 °C (LR)), -40 … 70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +80 °C, -40 … 80 °C |
| Protection type | IP30 |
| Note on protection type | Use per UL 61010: Indoor |
| Pollution degree | 2 per UL 61010 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Mounting (note) | Compass safe distance: > 40 cm |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6, per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Fire load | 0.235, 0.234 MJ |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs, 1 Stück |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4055143728010 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 19-17-01-30 |
| eCl@ss 9.0 | 19-17-01-06 |
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | 5A992.C |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.