Fast delivery within 72 Hours
Wago 852-112/000-001
The 852-112/000-001 Switch is an industrial unmanaged Ethernet switch with 8 Fast Ethernet ports, designed for the straightforward setup of small to medium-sized networks. Its slim design paired with…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The 852-112/000-001 Switch is an industrial unmanaged Ethernet switch with 8 Fast Ethernet ports, designed for the straightforward setup of small to medium-sized networks. Its slim design paired with a DIN-rail adapter simplifies installation in control cabinets, while providing high vibration and shock resistance. Additionally, automatic transmission rate detection (auto-negotiation) and automatic identification of transmit and receive lines (Auto MDI-X) enable straightforward plug-and-play operation, reducing time and costs during commissioning. Key Features:8 Ethernet ports (10/100 Mbit/s) with auto-negotiationFront-panel diagnostic LEDsSupports Auto-MDI/MDI-X functionsFull/half-duplex transfer modes for each portStore-and-forward switching methodIntegrated address look-up table, supports up to 1000 absolute MAC addressesOvervoltage and reverse voltage protectionData flow control, per IEEE 802.3x Flow Control, in full duplex operationDIN-35 rail mounting
Specification
Technical data
| Switching mode | Store-and-forward; non-blocking |
|---|---|
| Number of 100 Mbps ports | 8 |
| Communication standards | IEEE 802.3i 10BASE-T, IEEE 802.3 Autonegotiation, IEEE 802.3 10BASE-T, IEEE 802.3u 100BASE-TX, IEEE 802.3x Flow Control |
| MAC table (size) | 1000 addresses |
| Jumbo frame size | 1552. Byte |
| Supply voltage | 12 … 48 VDC |
| Power consumption (max.) | 2 W |
| Current consumption (max.) | 200 mA |
| Transmission rate | Copper cable: 10/100 Mbit/s |
| Transmission medium (communication/fieldbus) | Copper cable: Copper cable, Cat 5e or better, 100 m maximum cable length |
| Topology | Star |
| Packet throughput | 148,800 pkt/s |
| Indicators | Device: LED (PWR) green: Power supply; per port: LED (100, LNK/ACT) green: Status 100 Mbps, LNK/ACT ports 1 … 8 |
Connection data
| Connection technology: communication/fieldbus | Copper cable: 8 x RJ-45 |
|---|---|
| Connection technology: supply | 1 x Built-in male connector: 231-432/001-000; included female connector (MCS Connectors): 2231-102/026-000 |
Physical data
| Width | 50 mm / 1.969 inches |
|---|---|
| Height | 116 mm / 4.567 inches |
| Depth | 110 mm / 4.330 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 100 mm / 3.937 inches |
Mechanical data
| Weight | 472 g |
|---|---|
| Color | black |
| Housing material | Sheet steel |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP30 |
| Note on protection type | Use per UL 61010: Indoor |
| Pollution degree | 2 per UL 61010 |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | Per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | Per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | Per EN 61000-6-4 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | TW |
| GTIN | 4066966189681 |
| Customs tariff number | 85176200000 |
Product Classification
| UNSPSC | 43222612 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000734 |
| ETIM 10.0 | EC000734 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.