Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-713
WAGO measure rail LPW 847-713
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-713
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 282-86x are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 3.15 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
Electrical data - Ratings per Fuse Cartridge
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated current | 3.15 A |
| Time-current characteristic of the fuse cartridge | F |
| Fuse cartridge short-circuit capability | 1.5 kA |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 164 mm |
|---|---|
| Height | 170 mm |
| Depth | 105 mm |
Material data
| Fire load | 8.691 MJ |
|---|---|
| Weight | 632.4 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 0943c6f4-5dc1-4980-b61c-bce0486f760c |
| SCIP notification number (Belgium) | 00b99786-5397-488e-951f-78623b06753e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | ef99132f-bec8-4d55-8f2d-0720739c476e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 430272d3-be61-4769-a9c0-81609b2c4d12 |
| SCIP notification number (Denmark) | b30f06a6-4735-4319-adc4-0d0b71e000ce |
| SCIP notification number (Finland) | f39fceb6-5f3f-4064-acfc-4f6384a71d84 |
| SCIP notification number (France) | 446ed953-2cea-4ad4-bba4-cabc0947f507 |
| SCIP notification number (Germany) | 13cadab5-1842-4520-84f2-1d219d71b51f |
| SCIP notification number (Hungary) | 1892312f-f747-4f41-9895-ec7100e931d8 |
| SCIP notification number (Italy) | d3b21177-615d-461d-8998-4bb7b16a9d51 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1f2caa66-612a-4e39-8c3b-51a5fb4a1a7b |
| SCIP notification number (Poland) | 86c75cab-e293-4c2d-8208-e6f08f7b254d |
| SCIP notification number (Romania) | 478083d4-6b5c-4a3a-9ef5-61f1054aca69 |
| SCIP notification number (Sweden) | 6b99d46b-ea54-4722-8e5d-15e3156862ac |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-713” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.