Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-436/060-2000
WAGO measure rail LPW 847-436/060-2000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-436/060-2000
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 2007-8xxx are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 60 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 3.15 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
| Operation status indicator | 60 VAC |
| Power consumption of the display modules at rated voltage (per module) | 0.03 |
Electrical data - Ratings per Fuse Cartridge
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated current | 3.15 A |
| Time-current characteristic of the fuse cartridge | F |
| Fuse cartridge short-circuit capability | 1.5 kA |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit 2
| Actuation type | Operating tool |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 22 … 12 AWG |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 211 mm |
|---|---|
| Height | 155 mm |
| Depth | 95 mm |
Material data
| Fire load | 8.99 MJ |
|---|---|
| Weight | 678 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 79a6ba4f-3361-4f82-88e4-291e80a94946 |
| SCIP notification number (Belgium) | b37172f7-850d-4e99-9ddf-09abc4365c57 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 898f1f64-849e-4707-aeaf-40b5d9d42b4b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3303362a-ffea-4e84-90d0-cc9ea1ff27ca |
| SCIP notification number (Denmark) | c2839dd2-61d0-4462-85a9-76a035b8d7e3 |
| SCIP notification number (Finland) | a540bbbb-418b-4f88-8006-a853cbc42a51 |
| SCIP notification number (France) | 16a9046c-7d88-4848-97af-1d527a8a5994 |
| SCIP notification number (Germany) | 4d7b5354-4210-4305-8712-04ebe4dc0ea8 |
| SCIP notification number (Hungary) | 49e4bb16-1a98-45da-837d-0f093d6b73ec |
| SCIP notification number (Italy) | 7139e382-a098-4bd7-8a9a-7489d3447063 |
| SCIP notification number (Netherlands) | c4fac154-6a2a-42dd-9609-3852298f69fe |
| SCIP notification number (Poland) | 01cab0ae-0560-4804-9d9b-b4950f1b0648 |
| SCIP notification number (Romania) | b0267ffc-e289-4722-a3d2-34001f2d982a |
| SCIP notification number (Sweden) | f4995ad9-5a35-4093-8306-30a0778c3248 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-436/060-2000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.