Fast delivery within 72 Hours
Wago 847-297/060-1001
WAGO measure rail LPW 847-297/060-1001
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
WAGO measure rail LPW 847-297/060-1001
Specification
Electrical data - Ratings per Current Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 500 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 30 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per Voltage Circuit
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Ratings (note) | Disconnect terminal blocks with item numbers 282-86x are located in the voltage circuit. |
| Rated voltage (III / 3) | 60 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 3.15 A |
Electrical data - Voltage Signaling
| Power loss at IN = 1Â A (per terminal) | 0.001 |
|---|---|
| Power loss at IN = 5Â A (per terminal) | 0.025 |
| Operation status indicator | 60 VAC |
| Power consumption of the display modules at rated voltage (per module) | 0.03 |
Electrical data - Ratings per Fuse Cartridge
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Rated voltage (III / 3) | 250 V |
| Rated current | 3.15 A |
| Time-current characteristic of the fuse cartridge | F |
| Fuse cartridge short-circuit capability | 1.5 kA |
Connection data - Connection: Current Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.2 … 6 mm² / 24 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Strip length | 12 … 13 mm / 0.47 … 0.51 inches |
Connection data - Connection: Voltage Circuit 2
| Actuation type | Operating tool |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Solid conductor | 22 … 12 AWG |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
Physical data
| Width | 164 mm |
|---|---|
| Height | 170 mm |
| Depth | 105 mm |
Material data
| Fire load | 9.789 MJ |
|---|---|
| Weight | 711.6 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 9233ec42-7d57-4c94-84dc-733f9d0561a7 |
| SCIP notification number (Belgium) | 829ac999-12f4-4cc1-a962-2785b6d84ea1 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | faf02152-f0e5-4413-8d67-acf262bdbc1f |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f43b7445-94d0-414d-bd26-95963e82337e |
| SCIP notification number (Denmark) | c41482c0-0dd7-4d92-872e-a9f2828683ad |
| SCIP notification number (Finland) | b135b660-d9c7-4dcf-87a8-845048c790ce |
| SCIP notification number (France) | 2cbfc327-37dd-4884-befd-809fbbc51d76 |
| SCIP notification number (Germany) | 54ca3f71-770b-4d36-9937-6481455f4ee5 |
| SCIP notification number (Hungary) | 877ba75f-ec0a-4603-9dca-71af203043d5 |
| SCIP notification number (Italy) | 1d788def-d64e-46c1-a359-4e7c53b9ad93 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 1c0fc5cb-88f3-4557-9bc4-a6e1e5548b07 |
| SCIP notification number (Poland) | 01dfe0d0-9f76-4e30-8e98-a25cd1362cc1 |
| SCIP notification number (Romania) | 48733aef-6da6-4d1b-81da-6807034e8f22 |
| SCIP notification number (Sweden) | d2757bc7-cfed-4bb4-a4a4-eaf50f948ac6 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 847-297/060-1001” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.