Fast delivery within 72 Hours
Wago 771-9385/116-102
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 provides the foundation for assembly of fine-stranded and solid conductors. Whether on PCBs, in control cabi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Cable assembly WINSTA® MIDI 5-poleThe WINSTA® MIDI cable assembly with protection type IP20 provides the foundation for assembly of fine-stranded and solid conductors. Whether on PCBs, in control cabinets or for connecting lights – pluggable installation connectors from WAGO allow you to establish connections according to a huge variety of requirements in seconds. The pluggable installation connector offers protection against contact with live components in accordance with protection type IP20 (When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!)). WINSTA® MIDI pluggable installation connectors with I coding in blue are especially suitable for intelligent, for instance for the dimming function of DALI lights. Our WINSTA® MIDI product line allows maximum flexibility for the electrical installation. With its Push-in CAGE CLAMP® spring pressure connection technology, it guarantees error-free, time-saving installation and offers customization and flexibility for meeting an enormous variety of installation requirements. The cable assembly is halogen-free. This eliminates the addition of environmental pollutants during production. It also achieves a higher fire class, since halogen-free materials are flame-resistant.Pluggable connections instead of screw connections – cable assemblies from WAGOThe cable assembly is equipped with a socket and a free end. The WINSTA® Pluggable Connection System is perfectly tailored to the strict requirements of building installation. It makes electrical installation pluggable, and consequently more efficient, more reliable, and error-free. Using this pre-assembled system reduces time spent on assembly and errors during installation at the construction site. Enjoy the benefits of the pluggable version of our maintenance-free spring pressure connection technology too! Plan your installation with with strain relief hosting from WAGO. for automation controllerswith I coding for controlling light (DALI standard)ready to install and use immediatelyfast, secure installation
Specification
Notes
| Note | Cables with a different fire class can be found in the eShop. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - General information
| Note on contact resistance | approx. 1 mΩ of contact resistance approx. 0.25 mΩ contact transition plug/socket |
|---|
Connection data
| Total number of potentials | 5 |
|---|---|
| PE function | Preceding PE contact |
| Conductor preparation | ultrasonically tip-bonded |
Connection data - Connection 1
| Strip length | 9 mm / 0.35 inches |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Wire cross-section | 1.5 mm² |
| Strip length (outer insulation) | 55 mm |
| Connection type | Socket - free end |
Physical data
| Pin spacing | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Width | 47 mm / 1.85 inches |
| Height | 15.38 mm / 0.606 inches |
Mechanical data
| Use | DALI, Lighting Management |
|---|---|
| Coding | I |
| Marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Potential marking | N ⏚ L DA- DA+ |
| Mating force of a plug-in connection | approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Retention force of a plug-in connection | when locked: > 80N |
| Unmating force of a plug-in connection | when unlocked: approx. 20 … 70 N (depending on pole number) |
| Number of mating cycles | 200, without resistive load |
| Connection type | Socket - free end |
| Type of pre-assembled cable | Connecting cable |
| Cable type | H05Z1Z1-F 5G1.5 |
| Protection type | IP20; When mated: IP2xC (These compact connectors are not designed for use in open, easily accessible areas!) |
Plug-in connection
| Note on mismating protection | All WINSTA® components are 100% protected against mismating when:a.) plugging different numbers of polesb.) plugging while rotated 180 c.) plugging while laterally staggeredd.) plugging one pole |
|---|---|
| Locking lever | Can be retrofitted |
| Locking of plug-in connection | Locking lever |
| Note on locking system | All connectors for mounted installations (snap-in versions for lighting fixtures or devices, all types of PCB and distribution connectors) are factory-equipped with locking levers to ensure plugs and sockets are securely locked. Additional locking levers are only required for flying leads (plug/socket). |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Contact material | Copper or copper alloy; surface-treated |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.533 MJ |
| Connector color | blue |
| Strain relief color | white |
| Halogen-free | Yes |
| Sheath material | Halogen-free |
| Weight | 178.7 g |
| Copper weight of the raw cable | 0.072 kg/m |
Environmental requirements
| Note on continuous operating temperature | Cable for temperatures ≤ 70 °C (including halogen-free)Insulating parts for temperatures ≤ 105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | unpacked |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966572681 |
| Customs tariff number | 85444290900 |
Product Classification
| UNSPSC | 26121629 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002587 |
| ETIM 10.0 | EC002587 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.