Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-701
Signal distribution box, 8 portsSensor/Actuator Box (fully encapsulated/conformal coating)4‑pole (1 signal per contact)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)inc…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Signal distribution box, 8 portsSensor/Actuator Box (fully encapsulated/conformal coating)4‑pole (1 signal per contact)Green LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)Signal lines protected by a corrugated pipe16-pole heavy-duty industrial connector (full encapsulation)Complete IP67 protection
Specification
Technical data
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
|---|---|
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Signal characteristics | PNP |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 4-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
Mechanical data
| Weight | 800 g |
|---|
Material data
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
|---|---|
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Cable grip | Alkali-resistant PVDF/TPE materials |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821290766 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 39465b1b-03df-4a3c-b110-4206317114c3 |
| SCIP notification number (Belgium) | 7ac5c930-fac5-4ca0-ab7f-e1fc3ddb981d |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 10ea0736-3ce0-405e-a6e1-830e2c3ab260 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 16e89b21-fa47-48cc-b434-d4c5e6161c90 |
| SCIP notification number (Denmark) | f0ddba8b-1da9-48eb-b822-ada94c633053 |
| SCIP notification number (Finland) | 1828b453-924d-4f4d-afbd-0925c80d0500 |
| SCIP notification number (France) | 7e97c000-6ad3-491c-bb59-7b53737843ef |
| SCIP notification number (Germany) | 501668f7-6bd2-4f41-b707-d311c1f5a69a |
| SCIP notification number (Hungary) | 28713797-0dad-41ba-900a-0a830dcbeca6 |
| SCIP notification number (Italy) | 6634e49b-b840-48c0-9ff9-2837a24e67e6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 745ba7fc-ca63-4f93-afa5-6884f9523ce4 |
| SCIP notification number (Poland) | da2aa475-4890-4ca6-b53e-46e07d9e8efe |
| SCIP notification number (Romania) | 7638d3ba-47c3-4078-a058-390507c12adc |
| SCIP notification number (Sweden) | cb5d562b-6a38-46d3-91ef-f32c4c2cf67a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-701” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.