Fast delivery within 72 Hours
Wago 757-285/000-025
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12 sensor/actuator box, 8-way5‐pole (2 signals per contact)Cable length: 5, 10 and 25 mGreen LED operating indicatorYellow LED status indicatorincl. markers (10 pcs)incl. M12 protective caps (2 pcs)
Specification
Technical data
| Contact resistance (max.) | 0.01 Ω |
|---|---|
| Supply voltage | 10 … 30 VDC; Rated voltage: 32 V ~ rms |
| Current carrying capacity (signal connections) | 2 A |
| Current carrying capacity (supply connections) | 9 A |
| Rated value of electrical isolation | 500 V |
| Functionally separated potential groups | Kontakt/Kontakt |
| Insulation resistance | >109 Ω |
| Signal characteristics | PNP |
| Indicators | LED (A, B) yellow: Signal status (2 x per contact); LED (U) green: Sensor/actuator box status |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x M12 socket; 5-pole; incl. ground |
|---|---|
| Connection technology: trunk cable | 1 x Fixed connecting cable |
| Length of connection cable | 25 m |
| Strip length | 100 mm / 3.94 inches |
| Wire colors | white, gray/pink, green, red/blue, yellow, white/green, gray, brown/green, pink, white/yellow, red, yellow/brown, black, white/gray, purple, gray/brown, green/yellow, brown, blue |
| Cable design | Wire cross-section: 0.34 mm²; Wire cross-section: 1 mm² |
Physical data
| Width | 60 mm / 2.362 inches |
|---|---|
| Height | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 152 mm / 5.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | Screw mounting |
|---|---|
| Weight | 3600 g |
Material data
| Housing material | PA 66 (UL 94 V0); RAL 7035; silicon and halogen free |
|---|---|
| Halogen-free | Yes |
| Bending radius | 10 x cable diameter (min.) for flexible application |
| Material properties of the connections | Contact: CuSn, nickel base-coat plating and 0.8 μm gold-plated; Threaded bush: die-cast Zn, nickel-plated; Seal: Viton; 50 mating cycles |
| Sheath material | PUR |
| Sheathed cable color | black |
| Encapsulation | Fully encapsulated with conformal coating (UL 94 V0) |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +80 °C |
|---|---|
| Ambient (operating) temperature (dynamic) | -5 … +80 °C |
| Ambient (operating) temperature (static) | -40 … +90 °C |
| Protection type | IP68 |
| Note on protection type | 72 hours at a depth of 1 meter underwater per EN 60529 in the fully locked position with its plugs or protective caps |
| Pollution degree | 3 per VDE 0110 |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | per IEC 60068-2-27 |
Commercial data
| PU (SPU) | 1 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454478971 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-01-08 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-01-08 |
| ETIM 9.0 | EC002585 |
| ETIM 10.0 | EC002585 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | e1cfa99f-74f9-4b27-b1e8-0a360bb6824c |
| SCIP notification number (Belgium) | 497a5fcb-7cee-4410-b9b2-ba449f23aad3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | bc119815-3067-4763-8fc6-cc4ad886a7ac |
| SCIP notification number (Czech Republic) | fa92d6eb-b10e-49d1-afdd-a7b701a1f6ce |
| SCIP notification number (Denmark) | b64fdbf7-4807-4b80-ba81-465cdedc8226 |
| SCIP notification number (Finland) | 4f12eb12-3bd7-4aab-94b8-ea430b9adf4d |
| SCIP notification number (France) | 4281fb7b-9051-492d-958e-345a80d028ca |
| SCIP notification number (Germany) | 413c5838-8f95-4874-ace6-02843de77321 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1ba7929b-7153-4c55-9077-2fafb8e2cb24 |
| SCIP notification number (Italy) | 7fdb2a63-6a32-4384-b153-98a6b0561d40 |
| SCIP notification number (Netherlands) | e09b0900-ed8f-4f83-9f8f-83cf4757c5a3 |
| SCIP notification number (Poland) | eb772bda-d01e-4831-9524-e3a58fd238ce |
| SCIP notification number (Romania) | d606683c-fe1f-428e-bee4-51f51c2ca710 |
| SCIP notification number (Sweden) | bdd69e6b-e8a2-4e09-95f6-dfacbc9b49e8 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 757-285/000-025” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.