Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9413/060-000
Accessories; M12 plug, right angle; 5-pole 756-9413/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 plug, right angle; 5-pole 756-9413/060-000
Specification
Notes
| Note | When assembling S-Bus cables, crimp the four ground wires together in a 0.75 mm² ferrule and connect them to pin 5. S-Bus = System Bus |
|---|
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Screw clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.75 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 44 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| Product Group | 23 (I/O passive and accessories) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597547 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | d9c951cc-bbe5-4beb-8534-9ddb67be314a |
| SCIP notification number (Belgium) | 2b9159c4-9d95-4f76-8f06-98087f03983e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 0f165a37-40f6-4de9-ac66-d09e9ba6b996 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | e4b2e0c4-81a2-46e7-8e7a-b66f48089853 |
| SCIP notification number (Denmark) | 3bf38093-8344-4694-8d9f-3acd6db4e2ed |
| SCIP notification number (Finland) | 97261a88-8c9d-4880-97e8-080def5faea4 |
| SCIP notification number (France) | a893c7ee-e0e5-453c-8e1d-607695535a59 |
| SCIP notification number (Germany) | 3c799b48-3af4-467b-a87d-7f7b26f2bf23 |
| SCIP notification number (Hungary) | bffca807-47e8-4ac7-832c-be2c987343bf |
| SCIP notification number (Italy) | c6a5d099-c607-490a-b958-fe771bff5e77 |
| SCIP notification number (Netherlands) | d2a9fe97-cf12-4923-bb61-e98642b73d29 |
| SCIP notification number (Poland) | d123a86a-6892-42e0-a3f0-0c7de54f5362 |
| SCIP notification number (Romania) | cc0494ae-27f9-4c8b-8316-ab797684926e |
| SCIP notification number (Sweden) | 0fc8f51f-bdf4-4a8b-95e6-d7ad75bd7aa0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9413/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.