Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9403/060-000
Accessories; M12 plug, right angle; 5-pole 756-9403/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 plug, right angle; 5-pole 756-9403/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 90 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 65.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597707 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | c41259f7-0d8d-49d1-bcfb-8bae25094c1d |
| SCIP notification number (Belgium) | 5769a8eb-6bc6-43ed-b720-0c2053a94a4f |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 3907bf19-2f8d-44f1-868d-25282508a936 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7df74167-2aa8-4787-9556-0a6cc65290c7 |
| SCIP notification number (Denmark) | 74e82189-6a29-40a5-ae8f-2a8fb1386a09 |
| SCIP notification number (Finland) | 2092b965-df4f-4852-a419-808e0c906ed1 |
| SCIP notification number (France) | a5a78c25-57d5-4692-89be-66d525cd281e |
| SCIP notification number (Germany) | 65efa2c7-2900-47ef-8e3c-82033fdae91d |
| SCIP notification number (Hungary) | e640518a-8f78-4680-9b57-a0a04042a513 |
| SCIP notification number (Italy) | 729f861f-4595-419e-8694-eb37ccd26bfc |
| SCIP notification number (Netherlands) | 995b7c7d-d96e-403e-83cc-0194fed3b189 |
| SCIP notification number (Poland) | b1a7ac9c-1af2-4313-9819-8006bafe2d20 |
| SCIP notification number (Romania) | 6cc1a58a-7ede-4502-8474-43eee1f2ffa0 |
| SCIP notification number (Sweden) | a067149f-4b87-4df1-a4ac-d2037132463a |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9403/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.