Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9401/060-000
Accessories; M12 plug, axial; 5-pole 756-9401/060-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Accessories; M12 plug, axial; 5-pole 756-9401/060-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 5 |
| Connection point (shielded) | yes |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | B-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 6 … 8 mm |
|---|---|
| Housing material | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene; O-ring: Viton |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 44 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -40 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597530 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 0824e22e-94fc-468d-9679-821d2442f220 |
| SCIP notification number (Belgium) | 3ed0c0b9-a027-48b9-9ca4-68111571dc00 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | cb6b5b46-8f23-468a-ade3-968f309c5377 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | ddbb5d96-1483-4d74-9200-2537c70e8c17 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1ab1c664-5c26-4111-943d-1c07129cfa86 |
| SCIP notification number (Finland) | 3eea0cce-cef5-4663-b599-d3da516a2aa0 |
| SCIP notification number (France) | 2c41ac18-6740-4e80-b600-6b887cdd5022 |
| SCIP notification number (Germany) | cf602961-f4e1-4ddc-85df-bd7774565cbc |
| SCIP notification number (Hungary) | 41be4320-cf40-4419-b006-61afbad7a421 |
| SCIP notification number (Italy) | dcf0dfbd-fe75-4435-a2c4-416be96c4f21 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 29ba2e3e-9229-4c82-80da-e86e74aacc17 |
| SCIP notification number (Poland) | 4a9180d4-6e17-42e2-9ccf-171676392aeb |
| SCIP notification number (Romania) | b9f865fa-0947-493d-9eba-73f76e8939b4 |
| SCIP notification number (Sweden) | bdbf48bc-b4a2-4d9d-af03-6f243b3b44df |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9401/060-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.