Fast delivery within 72 Hours
Wago 756-9202/040-000
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, straight, A-coded; Spring 756-9202/040-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fitted pluggable connector; 4-pole; M12 plug, straight, A-coded; Spring 756-9202/040-000
Specification
Technical data
| Connection type | M12 plug |
|---|---|
| Pole number | 4 |
| Cable connection direction to mating direction | 0 ° |
| Connector interface coding (cable/adapter) 1 1 | A-coded |
| Contact resistance | ≤3 mΩ |
Connection data
| Connection type | Spring clamp technology |
|---|---|
| Solid conductor | 0.14 … 0.5 mm² / 20 AWG |
Mechanical data
| Connectable sheathed cable diameter | 4 … 6 mm |
|---|---|
| Housing material | PA |
| Contact material | CuZn |
| Contact plating | Gold |
| Seal material | Sealing ring: neoprene |
| Mating cycles (max.) | 100 |
| Weight | 24 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +85 °C |
|---|---|
| Protection type | IP67 |
| Note on protection type | in locked state |
| Pollution degree | 3 |
Commercial data
| PU (SPU) | 10 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966597011 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121413 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-92 |
| ETIM 9.0 | EC002584 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 99cedca6-7e6a-4ed6-bcdc-45c9efa95cd1 |
| SCIP notification number (Belgium) | 347fff70-21f7-4333-9dbe-a8843a1d509e |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 52acd581-87ea-4620-bdd6-79fe863005ff |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5c04ba1a-65d0-490f-bc42-e1a4fce22082 |
| SCIP notification number (Denmark) | 503a8546-91d8-4af6-b2ae-5f4325a0eae4 |
| SCIP notification number (Finland) | 016de656-667c-4168-b8ba-721b302b50e2 |
| SCIP notification number (France) | 22ac824b-27ff-4626-9b2a-26eb063a72d0 |
| SCIP notification number (Germany) | 67dc9bda-f4b2-43cc-bb39-ff9ce14fed54 |
| SCIP notification number (Hungary) | 3fd9baaa-6555-4c99-9c4e-834d92d0aa28 |
| SCIP notification number (Italy) | 8a03b865-a8d4-4c1b-b2a4-727ad1a5b17a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 695242f9-d2fa-46a6-aee2-cc2a0ed59d80 |
| SCIP notification number (Poland) | cb5bfe25-1b02-4f4a-aeed-bf15e5394a91 |
| SCIP notification number (Romania) | f0c08267-82b4-4a73-a938-ae8fdac31b89 |
| SCIP notification number (Sweden) | dbb466ca-ce00-41c9-8238-5bb9a196462e |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 756-9202/040-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.