Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-453
This analog input module processes standard 0–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This analog input module processes standard 0–20 mA signals.The input signal is electrically isolated and is transmitted with a resolution of 12 bits.The internal system supply powers the module.The input channels of the module have a common ground potential.
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of analog inputs | 4 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Current |
| Signal type (current) | 0 … 20 mADC |
| Sensor connection | 4 x (2-wire) |
| Input voltage (max.) | 32 V |
| Signal characteristics | Single-ended |
| Resolution [bit] | 12 Bit |
| Input resistance (max.) | 100 Ω |
| Data width | 4 x 16-bit data; 4 x 8-bit control/status (optional) |
| Conversion time (typ.) | 10 ms |
| Measurement error (reference temperature) | 25 °C |
| Measurement error, deviation (max.) from the upper-range value | 0.1 % |
| Temperature error (max.) of the upper-range value | 0.01 %/K |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 65 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) red: Error AI 1 … AI 4 |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | Pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.93 MJ |
| Weight | 43.2 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454481940 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32101505 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-01 |
| ETIM 9.0 | EC001596 |
| ETIM 10.0 | EC001596 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 4a107934-ff58-4e24-8e40-ddf2e663edc3 |
| SCIP notification number (Belgium) | 3a9c4828-5165-4e91-9141-3f17847f5978 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6006969c-6156-486c-a0e9-a439115718b7 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bde5cdd7-c6dc-4164-aee7-5e16ebc27d07 |
| SCIP notification number (Denmark) | cafad70c-743f-45f1-9d1c-7ce896362d73 |
| SCIP notification number (Finland) | 16b27075-611a-4245-a6be-4b1e42cfc52f |
| SCIP notification number (France) | 22a6d545-1fd7-4416-9f4e-a6860de76327 |
| SCIP notification number (Germany) | 5a81def2-7e40-4c56-921b-5a5b2aa29f5d |
| SCIP notification number (Hungary) | a20f90ab-1a7b-43bf-a21f-f464988c0d20 |
| SCIP notification number (Italy) | e35509e2-8889-48d8-a58d-2ad85241aea0 |
| SCIP notification number (Netherlands) | a7f2b1f2-361e-4143-a943-adf8850b245a |
| SCIP notification number (Poland) | 8494d8f9-bc08-4c66-8120-fe3af72013d7 |
| SCIP notification number (Romania) | 270bbd73-f4b0-49e8-8be5-0cf33579d1d1 |
| SCIP notification number (Sweden) | fee20179-c066-4a7e-b273-932de02798c2 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-453” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.