Fast delivery within 72 Hours
Wago 753-412
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter with a time constant.Field and system levels are electrically isola…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital input module receives control signals from field devices (e.g., sensors).Each input module has a noise-rejection filter with a time constant.Field and system levels are electrically isolated.Notice:An additional supply module must be added for 48Â VDC supply!
Specification
Notes
| Note | Pluggable connectors and coding fingers (753 Series) are not included. |
|---|
Technical data
| Number of digital inputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 48 VDC |
| Sensor supply | 48 VDC |
| Sensor connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input filter | 3 ms |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 3.8 mA |
| Voltage range for signal (0) | −6 … +10 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 34 … 60 VDC |
| Input data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 2.5 mA |
| Supply voltage (field) | 48 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DI 1, DI 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Safety and protection
| Protection type | IP20 |
|---|---|
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (inputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Input |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | pluggable |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.032 MJ |
| Weight | 38.2 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4 |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454682644 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 25550-51-0, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4-Methyl-1,2-cyclohexanedicarboxylic anhydride, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 0e77c6bc-d477-4051-921e-9588fb1a5a56 |
| SCIP notification number (Belgium) | c4af4ad5-4fcf-4a30-ad9f-8e6740897b90 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | d4f12121-db0d-4604-b374-142563045488 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 4cfe2c3a-c704-4d30-b57e-ad21a652576f |
| SCIP notification number (Denmark) | 7b3b8059-7e1c-4938-8044-ca2e8668cc1b |
| SCIP notification number (Finland) | f430d65c-27b8-48e2-88f1-c7a425f552b2 |
| SCIP notification number (France) | 848294c0-69e6-4279-b583-de5f749df0a6 |
| SCIP notification number (Germany) | b91020bb-aab7-46ee-8add-6e4fab023b47 |
| SCIP notification number (Hungary) | 7f81ec67-5770-4cec-a9d2-44b5e7c28e97 |
| SCIP notification number (Italy) | c6e0fba9-0a95-442d-bc16-d1b379aa45d6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 213a5c81-7e1a-4552-92c0-71e944698f59 |
| SCIP notification number (Poland) | 95799dba-82f3-43c8-84eb-323cc2aaba53 |
| SCIP notification number (Romania) | 6db804ea-270f-419d-b0a7-e288d1bd0d85 |
| SCIP notification number (Sweden) | f6781b29-8011-4bac-9547-0eb0ac4fbe0c |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 753-412” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.