Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-663/000-003
The intrinsically safe PROFIsafe Input Module (750-663/000-003) for functional safety provides risk reductions up to SIL 3, Cat. 4, PL e, and connects to potential-free, contact-based emergency stop s…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
The intrinsically safe PROFIsafe Input Module (750-663/000-003) for functional safety provides risk reductions up to SIL 3, Cat. 4, PL e, and connects to potential-free, contact-based emergency stop switches, safety door switches, mode selectors, as well as safety sensors, that are located hazardous environments 0, 1 and 2. The fail-safe input module must be located in Zone 2.The input module features four clock-sensitive inputs (I1 … I4) that are fed by two differently clocked outputs (T1 … T2). Inputs are continually monitored for cross circuits and power supply from separate sources.Additional safety-relevant functions (e.g., operating modes, switching off test pulses, discrepancy or filter times) can be configured via WAGO-I/O-CHECK. This configuration tool supports both CC2 and CC3 tool calling interfaces (TCI). When exchanging the module, parameters are automatically downloaded by the controller via PROFIsafe-compatible iPar server – depending on settings. The module supports both PROFIsafe V1 and V2 (PROFIBUS, PROFINET) protocols.Individual modules can be arranged in any combination within the fieldbus node’s Ex segment.
Specification
Notes
| Note | The PROFIsafe Input Module must only be operated using an Ex i 24 VDC power supply (e.g., 750-606, 750-625/000-001)! General information (e.g., installation regulations) on explosion protection is available in the WAGO I/O System 750 manuals! To protect the module against surge voltages (surge protection per IEC 61000-4-5), a filter module (750-626 or 750-624) or an external surge filter must be used upstream of the Ex i 24 VDC power supply. Reference the product manual for further information! |
|---|
Technical data
| Item description | Intrinsically Safe 4-Channel Digital Input; 24 VDC; PROFIsafe V 2.0 iPar |
|---|---|
| Protocols | PROFIsafe V2 |
| Number of digital inputs | 4 |
| Total number of channels (module) | 4 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Sensor connection | 4 x (Fail-safe input with test pulse) |
| Input characteristic | clock sensitive |
| Input characteristic | Type 1 per IEC 61131 |
| Input filter | 0 … 200 ms (parameterizable in steps) |
| Input filter: parametrizable (channel by channel) | Yes |
| Input current per channel for signal (1) typ. | 3 mA |
| Output current per channel | 0.005 A |
| Short-circuit current | ≤ 25 mA |
| Signal frequency (max.) | 50 Hz |
| Intrinsically safe Ex i | Yes |
| Configuration options | PROFIsafe address adjustable via DIP switch or engineering software |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 145 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC; (Ex i power supply: Uo = max. 27.3 V); via power jumper contacts (supply via blade contact; distribution via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 20 mA |
| Power consumption P<sub>max.</sub> | 3 W |
| Power loss P<sub>l</sub> | 1.27 W |
| Isolation | 300 VAC system/field |
| Indicators | LED (A-D) green/red: Status/Error I1 … I4; LED (E) red: Group error; LED (F-H) green/red: Diagnostics |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 1 A |
Functional Safety
| Achievable risk reduction | SIL 3 per IEC 61508; SIL 3 per IEC 61511; SIL 3 per IEC 62061; Cat. 4, PL e per EN ISO 13849 |
|---|---|
| Safety standards | IEC 61508; IEC 62061; EN ISO 13849; IEC 61511 |
Explosion protection
| Identification | ATEX: II 3 (1) G Ex ec [ia Ga] IIC T4 Gc; II (1) D [Ex ia Da] IIIC; I (M1) [Ex ia Ma] I, IECEx/INMETRO: Ex ec IIC T4 Gc, cULus (Zone classified): Cl I Zn 2 AEx nA [ia Ga] IIC T4 Gc; Cl I Zn 2 AEx nA [ia IIIC] IIC T4 Gc; Ex nA [ia Ga] IIC T4 Gc X; Ex nA [ia IIIC] IIC T4 Gc X, cULus (Devision classified): Class I, Div. 2, Group A B C D, T4 |
|---|---|
| Ex standard | EN IEC 60079-0, -7, -11 |
| Safety-relevant data (circuit) | Uo = 26.8 V; Io = 22.6 mA; Po = 151 mW; linear characteristic curve |
| Reactances Ex ia IIC | Lo = 69.61 mH; Co = 92 nF |
| Reactances Ex ia IIB | Lo = 278.45 mH; Co = 720 nF |
| Reactances Ex ia IIA | Lo = 556.9 mH; Co = 2.37 µF |
| Reactances Ex ia I | Lo = 913.67 mH; Co = 4.2 µF |
| Reactances (note) | Reactances without accounting for the concurrence of capacitance (Co) and inductance (Lo) |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 24 mm / 0.945 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
|---|---|
| Fire load | 1.946 MJ |
| Weight | 92 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 75980-60-8, 80-05-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide, Phosphine oxide, diphenyl(2,4,6-trimethylbenzoyl)- |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 455422aa-0af7-4236-bce5-56a64061e77a |
| SCIP notification number (Belgium) | d08aa233-6cb6-41d9-a0bc-f32f7a9c1388 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5e00a515-53cf-4b0f-b72e-d849e2b82d4d |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 297355ca-ec16-4ed8-96d9-46703f222b73 |
| SCIP notification number (Denmark) | a5c890cd-d642-467f-ad02-01fc6bd03c89 |
| SCIP notification number (Finland) | bc722cdd-62f7-4cb5-a606-7bd2aebdff8a |
| SCIP notification number (France) | c3eec32c-a4c6-4661-a4ed-1bd4e9cec74a |
| SCIP notification number (Germany) | 1d5a8811-eed2-488d-bed9-fa61f31ce19b |
| SCIP notification number (Hungary) | caf38cc2-d5a8-4317-b257-09a4814898f5 |
| SCIP notification number (Italy) | a6ec395a-a99f-4b96-b6f3-ac92b6b9eac3 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 60969300-4247-46b1-af2c-2d7bdf58a56a |
| SCIP notification number (Poland) | 5018c2ce-0c5c-4115-bc62-41290fdb653e |
| SCIP notification number (Romania) | df068cd7-6fb3-4b09-9e10-1f9e1189b9d8 |
| SCIP notification number (Sweden) | 47f6856c-9e40-4127-8008-6375a41117e0 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.