Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-636
This module is a single‐channel, intelligent positioning controller for 24 VDC motors up to 5 A with incremental position feedback.Three 24 V inputs record the limit switches and a preset signal. An i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This module is a single‐channel, intelligent positioning controller for 24 VDC motors up to 5 A with incremental position feedback.Three 24 V inputs record the limit switches and a preset signal. An incremental encoder interface evaluates signals from the position sensor and determines the actual value.Where required, positioning optimizes the initial switching position as a function of direction, taking into account compensation for gearing backlash.Bidirectional control of the DC motor is implemented via a short-circuit-proof, temperature-monitored H-bridge. Both switched operation and soft start/stop or current reduction are possible via PWM control. The field-side 24 V supply voltage from the power contacts, which is monitored for undervoltage/overvoltage events, is looped through to adjacent modules.The module can also be used as:a dedicated incremental encoder or as a switch and power controller (PWM).
Specification
Technical data
| Number of digital inputs | 3 |
|---|---|
| Number of outputs | 1 (A+; A-; H-bridge output) |
| Encoder connection | A, B, zero low-side switching; 5 … 24 VDC / open collector |
| Motor connection | A+, A-, H-bridge output; short-circuit-protected |
| Quadrature decoder | 1x, 2x, 4x evaluation |
| Input characteristic | high-side switching |
| Input characteristic | Type 1 |
| Input current at specific input voltage | -3.2 mA at 0.3 V |
| Input current at specific input voltage (2) | 0 mA bei 5 V |
| Input current (typ.) | 2.7 mA at 24 V |
| Output current (max.) (motor) | 5 A (15 A / 500 ms), short-circuit-protected |
| Voltage range for signal (0) | −3 … +1.5 VDC |
| Voltage range for signal (1) | 2.4 … 30 VDC |
| PWM frequency (typ.) | 20 kHz |
| Data width | 32-bit set/actual value; 16-bit control or status |
| Limit frequency | 50 kHz |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 55 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-15 … +20 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 12 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A-D) green: End Position +, End Position -, Preset, 24 V OK; LED (E, F) yellow: PWM Current Limitation, Position OK; LED (G, H) red: Reserved, Operating Fault |
| Number of incoming power jumper contacts | 2 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 2 |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Inputs/Outputs |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 67.8 mm / 2.669 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 60.6 mm / 2.386 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 0.713 MJ |
| Weight | 54 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | Per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2 |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-3 |
| Exposure to pollutants | Per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454925307 |
| Customs tariff number | 85389099990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-05 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-05 |
| ETIM 9.0 | EC001601 |
| ETIM 10.0 | EC001601 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 5eed9119-6121-4905-8626-51428c8fb070 |
| SCIP notification number (Belgium) | 63c19e02-82af-4a4e-960f-b2926a1e17c7 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 5cdf4862-5d49-4e54-835e-fb9783403207 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3225c449-b2b1-486f-b76f-aaf557d18ef7 |
| SCIP notification number (Denmark) | a4e11752-04fd-40a8-bbfe-4328f0922d0d |
| SCIP notification number (Finland) | d7565f47-a353-4f9e-987b-d6df6e0ed891 |
| SCIP notification number (France) | 74ef8070-c749-412c-83ed-2656ad76e65a |
| SCIP notification number (Germany) | 9e29b428-141e-4114-a3ef-6ea801dfed8b |
| SCIP notification number (Hungary) | 4c326e51-2d1f-4754-ae49-1db4246ba15d |
| SCIP notification number (Italy) | c0d0a0b8-3c41-4c5e-b5a6-e92776c7bbda |
| SCIP notification number (Netherlands) | eeb7afac-9f1e-41a9-91e7-549b8dc918e9 |
| SCIP notification number (Poland) | ac8eaa87-bb3b-4ada-a327-6b9a3a1ad86e |
| SCIP notification number (Romania) | 636ad810-3ccb-4d26-9f12-dc84bf698ff9 |
| SCIP notification number (Sweden) | c9a2bf11-4d77-45c0-ab39-e172f301827f |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.