Fast delivery within 72 Hours
Wago 750-501
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.Field and system levels are electrically isolated.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
This digital output module transmits control signals from the automation device to the connected actuators.All outputs are short-circuit-protected.Field and system levels are electrically isolated.
Specification
Technical data
| Number of digital outputs | 2 |
|---|---|
| Total number of channels (module) | 2 |
| Signal type | Digital |
| Signal type (voltage) | 24 VDC |
| Actuator connection | 2 x (2-wire, 3-wire, 4-wire) |
| Output characteristic | high-side switching |
| Output current per channel | 0.5 A |
| Output current | short-circuit-protected |
| Load type | Resistive, inductive, lamp load |
| Switching frequency (max.) | 5 kHz |
| Inductive load switch-off energy dissipation (max.) | 0.5 J |
| Output data width (internal) max. | 2 Bit |
| Supply voltage (system) | 5 VDC; via data contacts |
| Current consumption (5 V system supply) | 3.5 mA |
| Supply voltage (field) | 24 VDC (-25 … +30 %); via power jumper contacts (power supply via blade contact; transmission (field side supply voltage only) via spring contact) |
| Current consumption, field supply (module with no external load) | 15 mA |
| Isolation | 500 V system/field |
| Indicators | LED (A, C) green: Status DO 1, DO 2 |
| Number of incoming power jumper contacts | 3 |
| Number of outgoing power jumper contacts | 3 |
| Current carrying capacity (power jumper contacts) | 10 A |
Connection data
| Connection technology: I/O | 8 x CAGE CLAMP® (outputs) |
|---|---|
| Connectable conductor materials | Copper |
| Connection type | Output |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 100 mm / 3.937 inches |
| Depth | 69.8 mm / 2.748 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62.6 mm / 2.465 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Pluggable connector | fixed |
Material data
| Color | light gray |
|---|---|
| Housing material | Polycarbonate; polyamide 6.6 |
| Fire load | 1.122 MJ |
| Weight | 46.5 g |
| Conformity marking | CE |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +85 °C |
| Protection type | IP20 |
| Pollution degree | 2 per IEC 61131-2 |
| Operating altitude | 0 … 2000 m / 0 … 6562 ft |
| Mounting position | Horizontal left, horizontal right, horizontal top, horizontal bottom, vertical top and vertical bottom |
| Relative humidity (without condensation) | 95 % |
| Vibration resistance | 4g per IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15g per IEC 60068-2-27 |
| EMC immunity to interference | per EN 61000-6-2, marine applications |
| EMC emission of interference | per EN 61000-6-4, marine applications |
| Exposure to pollutants | per IEC 60068-2-42 and IEC 60068-2-43 |
| Permissible H<sub>2</sub>S contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 10 ppm |
| Permissible SO<sub>2</sub> contaminant concentration at a relative humidity <lt/> 75 % | 25 ppm |
Commercial data
| Product Group | 15 (I/O System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454573171 |
| Customs tariff number | 85371098990 |
Product Classification
| UNSPSC | 32151705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-24-26-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-24-26-04 |
| ETIM 9.0 | EC001599 |
| ETIM 10.0 | EC001599 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | aab497a7-b830-44fc-a459-98658743b3f0 |
| SCIP notification number (Belgium) | a6354634-0ed2-4e0e-8462-d3625c1dae81 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | e64a6d3b-d190-420c-9fb4-3929fc923770 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 5c48137e-a90d-4597-9bbf-84c4e631fbe8 |
| SCIP notification number (Denmark) | 1ce80c46-c9ac-470e-a789-2a94369ea802 |
| SCIP notification number (Finland) | 91890e02-a598-4cc0-a985-cfd397cab884 |
| SCIP notification number (France) | a0832cbb-4630-49c1-b527-61c68d32ddb8 |
| SCIP notification number (Germany) | 27b8ff8f-c64c-4c7d-be58-5e4e1e0c8225 |
| SCIP notification number (Hungary) | b640c255-8cd0-4797-a2e1-1a0651e0b7fe |
| SCIP notification number (Italy) | 332b9d2b-351f-4749-8634-cdce3cc77e9f |
| SCIP notification number (Netherlands) | f321d37e-c41b-487d-ac3d-67d1253cfdf7 |
| SCIP notification number (Poland) | 6d736d86-b287-4165-ac11-6f0480d50118 |
| SCIP notification number (Romania) | 6c784e66-e244-4fa4-91db-bac3ca0528f9 |
| SCIP notification number (Sweden) | e6946d36-6f46-4e0c-96b0-34a03885e7cd |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 750-501” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.