Fast delivery within 72 Hours
Wago 704-3004
Interface module for system wiring; for 232 Series Pluggable Connectors; 2 x 10-pole; 16-channel digital input or output; 2-wire connection; Double-deck PCB terminal blocks; for higher voltages; in mo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module for system wiring; for 232 Series Pluggable Connectors; 2 x 10-pole; 16-channel digital input or output; 2-wire connection; Double-deck PCB terminal blocks; for higher voltages; in mounting carrier 704-3004
Specification
Electrical data
| Inputs/outputs | 16-channel digital input or output |
|---|---|
| Circuit type | 2-wire connection |
| Nominal operating voltage | 230 VAC |
| Operating voltage range | ±10 % |
| Total current | 8 A |
| Limiting continuous current | 3 A |
| Internal fuse | 6.3 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 2 kV |
Compatibility - Siemens
| Siemens S7-300 | 6ES7 321-1CH00-0AA0, 6ES7 321-1CH20-0AA0, 6ES7 321-1CH80-0AA0, 6ES7 321-1EL00-0AA0, 6ES7 321-1FH00-0AA0, 6ES7 322-1FH00-0AA0, 6ES7 322-1FL00-0AA0, 6ES7 322-1HF10-0AA0, 6ES7 322-1HH01-0AA0, 6ES7 322-5GH00-0AB0 |
|---|---|
| Siemens S7-400 | 6ES7 422-1HH00-0AA0 |
| Siemens S7-1500 | 6ES7 521-1FH00-0AA0, 6ES7 521-7EH00-0AB0, 6ES7 522-5EH00-0AB0, 6ES7 522-5FF00-0AB0, 6ES7 522-5FH00-0AB0, 6ES7 522-5HF00-0AB0, 6ES7 522-5HH00-0AB0 |
Compatibility - GE Fanuc
| GE Fanuc 9030 | IC693 MDL240, IC693 MDL310, IC693 MDL340, IC693 MDL390, IC693 MDL734 |
|---|
Compatibility - Schneider
| Schneider Modicon M340 | BMX DAI 1602, BMX DAI 1603, BMX DAI 1604, BMX DAO 1605, BMX DDI 1603, BMX DRA 0805, BMX DRA 1605 |
|---|---|
| Schneider Modicon Quantum | 140 DAI 340 00, 140 DAI 353 00, 140 DAI 440 00, 140 DAI 453 00, 140 DAI 540 00, 140 DAI 543 00, 140 DAI 553 00, 140 DAI 740 00, 140 DAI 753 00, 140 DAO 840 00, 140 DAO 840 10, 140 DRA 840 00 |
| Schneider TSX | TSX DEY 16A2, TSX DEY 16A3, TSX DEY 16A4, TSX DEY 16A5, TSX DEY 16D3, TSX DSY 08R4, TSX DSY 08R5, TSX DSY 08R5A, TSX DSY 16R5, TSX DSY 16S4, TSX DSY 16S5 |
Compatibility - Rockwell
| Rockwell Compact Logix | 1769 - IA16, 1769 - IM12, 1769 - IQ6XOW4, 1769 - OA16, 1769 - OW8I, 1769 - OW16 |
|---|---|
| Rockwell Control Logix | 1756 - IA16I, 1756 - IB16ISOE, 1756 - IH16I, 1756 - IM16I, 1756 - OA16I, 1756 - OH8I, 1756 - OW16I, 1756 - OX8I |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | WAGO 231 Series |
|---|---|
| Design | PCB terminal blocks |
| Pole number 1 | 20 |
| Connection type | System |
| WAGO connector | WAGO 232 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-deck) |
|---|---|
| Pole number | 32 |
| Connection type | Field |
| WAGO connector | WAGO 736 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Connection data - Connection 3
| Design | PCB terminal blocks |
|---|---|
| Pole number | 3 |
| Connection type | Power supply |
| WAGO connector | WAGO 742 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
Physical data
| Width | 111 mm / 4.37 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 56 mm / 2.204 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Fire load | 2.449 MJ |
|---|---|
| Weight | 170 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 30 (WAGO France) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | FR |
| GTIN | 4050821220541 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 704-3004” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.