Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-707
Interface module; HD-Sub-D; Female connector; 44-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-707
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; HD-Sub-D; Female connector; 44-pole; Triple-deck PCB terminal blocks; in mounting carrier; with shield connection; 2,50 mm² 289-707
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 125 VAC/VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 15 mΩ |
| Specialty functions | with shield connection |
Safety and protection
| Rated voltage | 125 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 3 / 50 mating cycles |
|---|---|
| Strain relief | UNC 4-40 stud bolt |
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | HD D-sub female connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 44 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | vertical |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (triple-deck) |
|---|---|
| Pole number | 45 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 737 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 79 mm / 3.11 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 62 mm / 2.441 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Au over Ni |
|---|---|
| Fire load | 0.919 MJ |
| Weight | 130.2 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +55 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 4 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821328308 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121421 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | 34d52500-ab2a-45b3-994d-cb1f542c025f |
| SCIP notification number (Belgium) | 66f2cb7b-122b-4613-ae05-bd6b3ccd06a9 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 7ff1188c-09ca-41fc-a025-0088200fe635 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 490b55d3-f133-4c75-aeea-a0206f64c80e |
| SCIP notification number (Denmark) | 16504983-9b21-4160-ab5d-f9ae52d34e40 |
| SCIP notification number (Finland) | 3d4d97a2-936c-4d94-9989-a3e14605eb43 |
| SCIP notification number (France) | f4791a69-3034-4903-aa5e-f59e9344d681 |
| SCIP notification number (Germany) | a12db130-f5bc-46d9-ba21-1934433d91b5 |
| SCIP notification number (Hungary) | be9c5f5c-481f-4752-afd2-4c227f21e4bd |
| SCIP notification number (Italy) | 38884af6-a79d-4750-b626-334b6416f687 |
| SCIP notification number (Netherlands) | f5c9df32-fd58-44c1-8beb-da7502291d0d |
| SCIP notification number (Poland) | e9654a8c-7199-4fe7-b43a-1a309ba7ecf0 |
| SCIP notification number (Romania) | b3b9191c-28be-42f5-bc2b-f7791cd3946f |
| SCIP notification number (Sweden) | 62aa71c9-7427-4bdc-adc9-1cd8bf2da911 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-707” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.