Fast delivery within 72 Hours
Wago 289-527
Interface module; Pluggable connector per DIN 41612; 64-pole; Mating connector for solder connection; Horizontal mounting; PCB terminal blocks, double-row; in mounting carrier; Type C; 2,50 mm² 289-52…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Interface module; Pluggable connector per DIN 41612; 64-pole; Mating connector for solder connection; Horizontal mounting; PCB terminal blocks, double-row; in mounting carrier; Type C; 2,50 mm² 289-527
Specification
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 100 VAC; ≤ 125 VDC |
|---|---|
| Nominal current | 1 A |
| Contact resistance (max.) | 20 mΩ |
Safety and protection
| Rated voltage | 100 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 0.8 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Protection type | IP20 |
Connection data
| Performance level | 2 / 400 mating cycles |
|---|
Connection data - Connection 1
| Pluggable connector | Pluggable connector per DIN 41612; Type C; male connector |
|---|---|
| Pole number 1 | 64 |
| Connection type | System |
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
| Mating direction | horizontal |
Connection data - Connection 2
| Design | PCB terminal blocks (double-row) |
|---|---|
| Pole number | 64 |
| Connection type | Field |
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 171 mm / 6.732 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 34 mm / 1.339 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Housing design | Mounting carrier |
Material data
| Contact material (connector) | Copper alloy; gold plated |
|---|---|
| Fire load | 1.726 MJ |
| Weight | 174.5 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -20 … +50 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -40 … +70 °C |
| Relative humidity | ≤ 85 % (non-condensing) |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454594190 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-52 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-52 |
| ETIM 9.0 | EC002780 |
| ETIM 10.0 | EC002780 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 289-527” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.