Fast delivery within 72 Hours
Banner Engineering K50LRXXA120
K50 Series EZ-LIGHT: 1-Color AC Indicator
Voltage: 85-130 V ac; Housing: Polycarbonate; IP67
Color: Red
2 m (6.5 ft) Integral Cable
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
K50 Series EZ-LIGHT: 1-Color AC Indicator
Voltage: 85-130 V ac; Housing: Polycarbonate; IP67
Color: Red
2 m (6.5 ft) Integral Cable
Specification
| Power | AC |
|---|---|
| Pfm Input | No |
| Non Illuminated | No |
| Cable Length (M) | 2 |
| Ip Rating | IP67, IP69K |
| Display | No |
| Supply Voltage | 85-130 V ac |
| Lighting Device Type | Indicator |
| Discrete | Yes |
| Programmable | No |
| Item Status | RELEASED |
| Housing Style | Dome |
| Primary Housing Material | Polycarbonate |
| Indication | Yes |
| Illumination | No |
| Mounting Thread | M30 x 1.5 |
| Color Input Control | Individual (One wire/color, same number of colors as input wires) |
| Number Of Colors | 1 |
| Product Size (Mm) | 50 |
| Color Technology | Standard LED |
| Color Option 1 | Red |
| Animation Option 1 | Solid On |
| Connection | Cable |
| Max Current Color (Ma) | 15 |
| Number Of Input Pins/Conductors | 4 |
| Input Type | AC |
| I/O Block Compatible | No |
| Max Input Response Time (Ms) | 1 |
| Physical Dimensions (Lxwxh Or Dxh Mm) | 50.0 x 58.0 |
| Environmental Rating | IP67; IP69K |
| Eye Shield | No |
| Max Op. Relative Humidity Non Condensing (%) | 90% @ 55°C |
| High Temperature (Up To 100 C) | 50 |
| Min Op. Temperature (C) | -40 |
| Primary Housing Color | Black |
| Primary Window Material | Polycarbonate Diffused |
| Feature: Washdown Rated | Yes |
| Feature: Encapsulated | Yes |
| Feature: Hazardous Area | No |
| Feature: Audible | No |
| Feature: Cascade | No |
| Feature: Chemical Resistant | No |
| Feature: Illuminated | No |
| Multi Color Device | Single Color On |
| Application: Traffic Light | No |
| Feature: Quick Disconnect | No |
| Io Link | No |
| Modbus Rtu | No |
| Wireless | No |
| U S B | No |
| Pro Editor Compatible (Discrete) | No |
| Eplan Status | Published |
| Eplan Original Sent Date | 07/03/2024 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Banner Engineering K50LRXXA120” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.