Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-936
Component module with resistor; 2,50 mm² 288-936
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with resistor; 2,50 mm² 288-936
Specification
Connection data
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 14 AWG |
|---|---|
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 17.5 mm / 0.689 inches |
|---|---|
| Height | 35 mm / 1.378 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 27.5 mm / 1.083 inches |
Material data
| Weight | 11.7 g |
|---|
Environmental requirements
| Protection type | IP20 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454526382 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-12-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-92-16 |
| ETIM 9.0 | EC002024 |
| ETIM 10.0 | EC002584 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-936” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.