Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-815
stabilized power supply; Input voltage: 230 VAC; ±15 VDC output voltage; 2 x 0.5 A output current; in mounting carrier; 2,50 mm² 288-815
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
stabilized power supply; Input voltage: 230 VAC; ±15 VDC output voltage; 2 x 0.5 A output current; in mounting carrier; 2,50 mm² 288-815
Specification
Technical data - Input
| Phases | 1 |
|---|---|
| Nominal input voltage U<sub>i nom</sub> | 1 x 230 VAC |
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal mains frequency range | 50 … 60 Hz |
Technical data - Output
| Nominal output voltage U<sub>o nom</sub> | 15 / -15 VDC |
|---|---|
| Output voltage range | ±4 % |
| Nominal output current I<sub>o nom</sub> | 2 x 0.5 A |
| Residual ripple | ≤ 10 mV (peak-to-peak) |
Technical data - Efficiency/power losses
| Power loss (max.) P<sub>l (max.)</sub> | 27 W |
|---|
Technical data - Circuit protection
| Internal fuse | 2 x T 0.8 A |
|---|
Safety and protection
| Protection class | III |
|---|---|
| Protection type | IP00; per EN 60529 |
| Pollution degree | 2 |
| Series operation | No |
Connection data
| Note (conductor cross-section) | 12 AWG: THHN, THWN |
|---|
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 94 mm / 3.701 inches |
|---|---|
| Height | 106 mm / 4.173 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 57 mm / 2.244 inches |
Mechanical data
| Housing design | Mounting carrier |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
Material data
| Fire load | 1.275 MJ |
|---|---|
| Weight | 681.8 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | 0 … +40 °C |
|---|
Standards and specifications
| Conformity marking | CE |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821155515 |
| Customs tariff number | 85044083900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121004 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-04-07-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-04-07-01 |
| ETIM 9.0 | EC002540 |
| ETIM 10.0 | EC002540 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | 318d28b4-169d-4049-8c49-476eddad18b8 |
| SCIP notification number (Belgium) | 613a637d-4cf1-44f4-8aee-1f20e883f629 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | a52b8aa0-1e85-4b7b-9408-ae8bf205c29a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 188232d1-ecbb-4dab-b6c5-79a03e4c0ac1 |
| SCIP notification number (Denmark) | 7eddfda7-823f-47b1-9428-8fd062091992 |
| SCIP notification number (Finland) | 8ce47e0d-653c-44cc-acaf-383ddb7b871b |
| SCIP notification number (France) | 376a5b24-1909-4c4c-9a6d-eb10d31eba1f |
| SCIP notification number (Germany) | 4bde2143-59f5-4405-b2d5-7f34018fa910 |
| SCIP notification number (Hungary) | 32cc4aa5-ea72-4a2b-a088-b314e0af0fec |
| SCIP notification number (Italy) | 6728f342-a3ef-4823-81a5-78826fd022e7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 6f6c0920-8845-41ba-8cbf-7d755aa9a645 |
| SCIP notification number (Poland) | f593958d-bc0f-4899-a114-ddbbc7836865 |
| SCIP notification number (Romania) | 4a822f3e-e573-42a6-bc38-59de3d7e2a31 |
| SCIP notification number (Sweden) | 64c53bfe-6174-4ed9-8e80-34ab7f8367dd |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-815” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.