Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-320
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 16 A; for lamp loads; Module width: 21 mm 288-320
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 16 A; for lamp loads; Module width: 21 mm 288-320
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 22 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 16 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 25 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 400 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 4000 VA; DC (see load limit curve) |
| Recommended minimum load | 12 V / 100 mA |
| Pull-in time (typ.) | 8 ms |
| Drop-out time (typ.) | 2 ms |
| Bounce time (typ.) | 2 ms |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (between adjacent devices of the same type) | Reinforced insulation (safe isolation) |
Connection data
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| WAGO connector | WAGO 236 Series |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
Physical data
| Width | 20.5 mm / 0.807 inches |
|---|---|
| Height | 85 mm / 3.346 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 47 mm / 1.85 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Fire load | 0.49 MJ |
| Weight | 17.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454362492 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 87a1da90-7ef9-4daf-8a5f-a8146a38ebb7 |
| SCIP notification number (Belgium) | a5ec296d-71cb-4bd9-937b-aa0fd266dc94 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 654805e2-ca56-4bea-b040-92f836ebe94c |
| SCIP notification number (Czech Republic) | f0143311-fe55-4984-89cc-3bec355a1d74 |
| SCIP notification number (Denmark) | d842c17f-bd2e-4fc3-b8f8-b479662d8a69 |
| SCIP notification number (Finland) | 119c8c06-5bd5-4c50-b0b0-1450cc2c3485 |
| SCIP notification number (France) | e9457767-c369-4282-810c-8ffd6aeb1312 |
| SCIP notification number (Germany) | 26ac1af8-1f13-4c1e-93a7-182339e9ab2a |
| SCIP notification number (Hungary) | c1e792b4-a3c3-4588-9961-c9b6c92b9f1f |
| SCIP notification number (Italy) | a154d057-a067-4b77-bc87-2fe4e05bb71b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 83c45180-a7d9-46c2-b289-07e354bfd7b2 |
| SCIP notification number (Poland) | ed3246a7-c8e9-4776-b82b-9e9269447f56 |
| SCIP notification number (Romania) | 0f2155a6-15bd-425b-9099-8e96818463bb |
| SCIP notification number (Sweden) | 19fdef96-3c43-4e4b-8d3a-5bc647bfb1d0 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-320” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.