Fast delivery within 72 Hours
Wago 288-003
DIN-rail-mount PCB carrier, suitable for a “Eurocard” PCB (100 x 160 mm)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
DIN-rail-mount PCB carrier, suitable for a “Eurocard” PCB (100 x 160 mm)
Specification
Physical data
| Width | 162 mm / 6.378 inches |
|---|---|
| Height | 105 mm / 4.134 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 25 mm / 0.984 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 5 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332278317 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 32,121,705 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-18-27-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-18-27-02 |
| ETIM 9.0 | EC001031 |
| ETIM 10.0 | EC001031 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 288-003” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.