Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-809
Component module with diode; with 9 pcs; Diode 1N4007; with common anode; gray 286-809
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode; with 9 pcs; Diode 1N4007; with common anode; gray 286-809
Specification
Notes
| Note | Max. permissible forward current per the manufacturer’s data sheet. With all diodes loaded, the continuous current must be reduced to 0.45 A. |
|---|
Electrical data
| Operating voltage | ≤ 250 VAC/VDC |
|---|---|
| Peak reverse voltage | 1000 V |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
| Type of diode | 1N4007; with common anode |
| Number/type of diode/LED | 9 diodes |
| Rectified current for each diode (resistive) | 1 A |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
Physical data
| Width | 25 mm / 0.984 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|---|
| Housing design | Plug for carrier terminal blocks |
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Fire load | 0.445 MJ |
| Weight | 28.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454198091 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121629 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-12-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-92-16 |
| ETIM 9.0 | EC002024 |
| ETIM 10.0 | EC002024 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | c2f6ced1-59a5-46e4-937e-b21843172044 |
| SCIP notification number (Belgium) | d97b40a6-7995-4f35-aa7e-b8fbeb47371b |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9c6595ac-2d95-4649-820d-62e4b1ba8ea8 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 6f7e8e7b-3520-4bb7-ac76-2bbe161a2e28 |
| SCIP notification number (Denmark) | 05d47890-081f-4a08-9fcd-193ac6d10ac4 |
| SCIP notification number (Finland) | fd1f8809-3312-4118-ae3b-22ebb6ffe0a6 |
| SCIP notification number (France) | 709c8031-e487-4b15-a239-660c5440e64a |
| SCIP notification number (Germany) | 151afae2-3386-47e6-b3b8-dd4f26915c4d |
| SCIP notification number (Hungary) | 6310d0dc-a5a9-433f-9047-c2a019c0ea89 |
| SCIP notification number (Italy) | b0b741a3-a91f-4838-8f8b-dc798b0e813b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0867a036-a342-4cf9-97cc-86bff9e9f143 |
| SCIP notification number (Poland) | e6c5cdbd-44d7-4922-b28c-21e719bbc0d3 |
| SCIP notification number (Romania) | 9e4ef1bf-cd01-434d-95c3-7885e0e420e3 |
| SCIP notification number (Sweden) | 056e9d38-7135-4d5c-a152-3d2528ba0a70 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-809” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.