Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-792
Optocoupler module; Red status indicator; gray 286-792
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Red status indicator; gray 286-792
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (high level) | 7.5 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 15 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 2-way, 2-wire connection |
|---|---|
| Limiting continuous current | 0.25 A |
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Output voltage range | 20 … 30 VDC |
| Voltage drop | ≤ 2.5 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 3 µA |
| Turn-on time | ≤ 60 µs |
| Turn-off time | ≤ 120 µs |
| Switching frequency | ≤ 1.5 kHz |
Safety and protection
| Pollution degree | 2 |
|---|---|
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.395 MJ |
| Weight | 23.4 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +40 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454860448 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121534 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-792” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.