Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-791
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 20 … 60 VDC; Limiting continuous current: 0.1 A; 2-wire connection; Frequency: 3 kHz; Red status indicator; Module width: 10 mm…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 20 … 60 VDC; Limiting continuous current: 0.1 A; 2-wire connection; Frequency: 3 kHz; Red status indicator; Module width: 10 mm; gray 286-791
Specification
Notes
| Note | Optocouplers and solid state relays are designed for use in signal processing networks that are not supplied directly by the low-voltage power supply network. |
|---|
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (high level) | 15 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 14 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 2-wire connection |
|---|---|
| Limiting continuous current | 0.1 A |
| Output voltage range | 20 … 60 VDC |
| Voltage drop | ≤ 2 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 2 µA |
| Turn-on time | ≤ 10 µs |
| Turn-off time | ≤ 50 µs |
| Switching frequency | ≤ 3 kHz |
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 2.5 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Basic insulation |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 10 mm / 0.394 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.279 MJ |
| Weight | 15.3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +40 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 61010-2-201, EN 61000-6-1, EN 61000-6-2, EN 61000-6-3 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454397470 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121521 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| SCIP notification number (Austria) | 03324433-faeb-4ce2-afc3-bff2c6f116c3 |
| SCIP notification number (Belgium) | 5d6b7292-e4e6-4d27-858b-0287e49dbe07 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8bd93a1a-3349-4a7b-b65f-c2bfdc24af86 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0c450226-b0a4-4a54-aee8-4b0458122d4c |
| SCIP notification number (Denmark) | 50f275e7-9333-49f4-bb42-64aef9a1fccf |
| SCIP notification number (Finland) | a87073e2-7a0e-45b2-8631-2883d43d259b |
| SCIP notification number (France) | 6769a1c1-d988-44a9-a1ed-cfe8f845e7d9 |
| SCIP notification number (Germany) | 66a127ae-0036-498c-b8f4-372fb5f0b883 |
| SCIP notification number (Hungary) | 7e99629b-c308-48ee-8e4a-cc0178d1fb66 |
| SCIP notification number (Italy) | fff8c330-55b0-4078-a149-0c9261a735a7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | d0ecfb9e-4322-483b-8529-ca0b17f874b8 |
| SCIP notification number (Poland) | 40a94ff3-356d-4084-ae59-fb85ca7ebf86 |
| SCIP notification number (Romania) | 9a2b58d4-4095-4903-8391-1d7a024d5f95 |
| SCIP notification number (Sweden) | 179414c1-1552-47a0-b768-5de9eb74dcff |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-791” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.