Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-752
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 20 … 30 VDC; Limiting continuous current: 0.5 A; 3-wire connection/high-side switching; Frequency: 25 kHz; Red status indicator…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optocoupler module; Nominal input voltage: 24 VDC; Output voltage range: 20 … 30 VDC; Limiting continuous current: 0.5 A; 3-wire connection/high-side switching; Frequency: 25 kHz; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-752
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range (high level) | 12 … 30 VDC |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 15 mA |
| Input current range | 5 … 20 mA |
Technical data - Load circuit
| Circuit type | 3-wire connection, High-side switching |
|---|---|
| Limiting continuous current | 0.5 A |
| Nominal output voltage | 24 VDC |
| Output voltage range | 20 … 30 VDC |
| Voltage drop | ≤ 1.2 VDC |
| Leakage current at rated voltage | ≤ 2 µA |
| Output closed-circuit current (without load) max. | 12 mA |
| Turn-on time | ≤ 7 µs |
| Turn-off time | ≤ 15 µs |
| Switching frequency | ≤ 25 kHz |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 300 V |
|---|---|
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Insulation type (control/load circuit) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Insulation type (adjacent devices) | Reinforced insulation (safe isolation) |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.25 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.324 MJ |
| Weight | 17.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +40 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 95 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821336822 |
| Customs tariff number | 85365005000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121524 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-26-15-03 |
| eCl@ss 9.0 | 27-26-15-03 |
| ETIM 9.0 | EC001504 |
| ETIM 10.0 | EC001504 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 91c1bc41-7f23-4667-afab-1cc8f397041d |
| SCIP notification number (Belgium) | 59291bb7-6715-4305-a6ac-026289a37a78 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 255f7aa0-44c5-401b-943a-3e32845efa29 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 0a60f7e5-d3eb-4841-b400-86b097208136 |
| SCIP notification number (Denmark) | a8414404-fd30-4c66-b614-558f629f3637 |
| SCIP notification number (Finland) | 49f1cbac-9b0e-49c7-a3b1-0ac95a75ae93 |
| SCIP notification number (France) | 5a2a1ac6-6d57-4011-987e-3202499d4f2e |
| SCIP notification number (Germany) | f210cda7-dc0e-44ad-9f72-3dc9df4c7252 |
| SCIP notification number (Hungary) | d26508ba-dd8e-402b-bdc2-a81578b97b19 |
| SCIP notification number (Italy) | 569a7147-d641-49c5-bd6c-8e4c014389c6 |
| SCIP notification number (Netherlands) | bbd1ca30-ce5a-49e7-9b83-a33be4155078 |
| SCIP notification number (Poland) | 55c44a10-dd13-47ed-a114-f18073a715ad |
| SCIP notification number (Romania) | ccf66361-736c-407a-9a99-67910f4339c7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5bbb2d29-129b-4c9f-9b06-535236c358e5 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-752” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.