Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-376
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 5 A; for switching higher DC loads; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-376
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 1 make contact; Limiting continuous current: 5 A; for switching higher DC loads; Red status indicator; Module width: 15 mm; gray 286-376
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | ±10 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 20 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 1 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgNi 0.15 |
| Limiting continuous current | 5 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 14 A / 4 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Recommended minimum load | 12 V / 10 mA |
| Pull-in time (typ.) | 9 ms |
| Drop-out time (typ.) | 3 ms |
| Bounce time (typ.) | 5 ms |
| Electrical life (NO; resistive load; 23 °C) | 300 x 10³ switching operations |
| Mechanical life | 20 x 10⁶ switching operations |
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 4 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 2 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 15 mm / 0.591 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 0.326 MJ |
| Weight | 35 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +40 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 75 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 15 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454717933 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|---|
| SCIP notification number (Austria) | 4e1b4055-087c-4a3e-a9b1-afd880260309 |
| SCIP notification number (Belgium) | 33ce7bf4-2953-415e-9186-5ca4420f92ec |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 8f319067-9720-478a-9c06-c50b07b70984 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3ef3497e-cbd1-4e3a-bed8-fe75a0248b1a |
| SCIP notification number (Denmark) | 3011ca5f-1460-4e28-bc07-35f1070f6701 |
| SCIP notification number (Finland) | 1f613a0d-fc6e-4a24-9a74-9bedc14f4723 |
| SCIP notification number (France) | 04efb98f-51fa-4dfe-910b-fea11c70ec5a |
| SCIP notification number (Germany) | 95fbef6a-c12e-4c2e-8a12-66539cb00174 |
| SCIP notification number (Hungary) | aae64928-f965-4f7d-8d63-72bb39003c29 |
| SCIP notification number (Italy) | 0958961e-145f-44e1-b468-f95d2b516c84 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 23aa201b-3a44-4b32-a0ee-ff7033d3a087 |
| SCIP notification number (Poland) | 272cdb20-48f0-45ab-9316-f2735fd45288 |
| SCIP notification number (Romania) | 593db507-7110-4ab2-93a0-ae07b116c5e2 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5695db05-064f-440b-a913-517b1a1ca8a2 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-376” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.