Fast delivery within 72 Hours
Wago 286-328/004-000
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 make contact; Limiting continuous current: 6 A; Railway; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-328/004-000
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Relay module; Nominal input voltage: 24 VDC; 2 make contact; Limiting continuous current: 6 A; Railway; Red status indicator; Module width: 20 mm; gray 286-328/004-000
Specification
Technical data - Control circuit
| Nominal input voltage U<sub>N</sub> | 24 VDC |
|---|---|
| Input voltage range | -30 … +25 % |
| Nominal input current at U<sub>N</sub> | 20 mA |
Technical data - Load circuit
| Number of make/switch-on contacts | 2 |
|---|---|
| Contact material (relay) | AgSnO2 |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Inrush current (resistive) max. | (AC) 15 A / 1 s |
| Switching Voltage, Max. | 250 VAC |
| Switching power (resistive) max. | AC 1500 VA |
| Pull-in time (typ.) | 10 ms |
| Drop-out time (typ.) | 4 ms |
| Bounce time (typ.) | 1 ms |
Technical data - Signaling
| Status indicator | Red LED |
|---|
Safety and protection
| Rated voltage | 250 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Pollution degree | 2 |
| Dielectric strength (control/load circuit) (AC, 1 min) | 3 kVrms |
| Dielectric strength (open contact) (AC, 1 min) | 1 kVrms |
| Dielectric strength (load/load circuit) (AC, 1 min) | 1.5 kVrms |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 20 mm / 0.787 inches |
|---|---|
| Height | 52 mm / 2.047 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 82.5 mm / 3.248 inches |
| Note (dimensions) | Depth including carrier terminal block |
Mechanical data
| Mounting type | Pluggable module for receptacle terminal blocks |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Fire load | 7.617 MJ |
| Weight | 34.9 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation at U<sub>N</sub>) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Ambient temperature (storage) | -25 … +70 °C |
| Processing temperature | -25 … +50 °C |
| Relative humidity | 5 … 85 % (no condensation permissible) |
| Operating altitude (max.) | 2000 m |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60664-1 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 6 (INTERFACE ELECTRONIC) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 (1) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4055143104739 |
| Customs tariff number | 85364900990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39122334 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-37-16-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-37-16-01 |
| ETIM 9.0 | EC001437 |
| ETIM 10.0 | EC001437 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Diboron trioxide, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 6(c), 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 9139567c-a9d8-44ed-b9f4-0fcc288b6ed5 |
| SCIP notification number (Belgium) | b8bc7d74-399e-403b-b239-0239be782f80 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 42fe7287-1e4b-4ff7-9c4b-85b7619e3c51 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 7396b26f-7a85-4834-ba98-045191989776 |
| SCIP notification number (Denmark) | 55ff2687-0703-4af8-8036-4071f04deeed |
| SCIP notification number (Finland) | 5bff33f7-aca1-4ee4-b977-e6fc717974bb |
| SCIP notification number (France) | 4932d678-754b-43bc-8d78-e08f046b88f1 |
| SCIP notification number (Germany) | 320d1033-90c6-48ab-a507-10e924d681ce |
| SCIP notification number (Hungary) | 016db210-1dfd-42aa-89be-61c05c5124d3 |
| SCIP notification number (Italy) | 81763a68-37a5-4177-885e-4385ed3aa925 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 89a879ba-4e09-4632-9c65-3fe6029bdc59 |
| SCIP notification number (Poland) | 3ec6fdd9-da4d-4ad4-8302-42d61947fc6c |
| SCIP notification number (Romania) | b2cdd826-bec6-4203-b489-48cca096d8c7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 8da35753-d27f-4e8f-a6b9-22b12a776b8b |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 286-328/004-000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.